WORLD OF WESTEROS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Traži
 
 

Rezultati od :
 

 


Rechercher Napredna potraga

Similar topics
Zadnje teme
» Spam Tema....
od Nim Ned 14 Apr 2024, 04:08

» Sta trenutno slusate
od Zevs86 Sub 03 Feb 2024, 23:56

» Slike prirode nam majke
od Lala Pet 26 Maj 2023, 21:46

» Predstavite nam se....
od Assassin Pet 28 Apr 2023, 18:23

» Robert Džordan "Točak vremena"
od Uno Nomesta Pon 26 Sep 2022, 14:57

» Robin Hobb - Vidovnjaci
od Zevs86 Uto 29 Dec 2020, 15:25

» Stiven Erikson- Malaska knjiga palih
od Assassin Pon 13 Apr 2020, 10:31

» Igrice (Generalno)
od Lord M. Pet 03 Apr 2020, 12:33

» Sta sada citate?
od Zevs86 Čet 19 Mar 2020, 19:58

» Winter Is Coming...to HBO
od Zevs86 Čet 19 Mar 2020, 19:55

» Dela, po povoljnoj ceni.
od Vazarius Uto 10 Mar 2020, 08:25

» Srećna 2o2o!
od Assassin Uto 07 Jan 2020, 12:43

» Serije koje volite / trenutno pratite
od Assassin Uto 12 Nov 2019, 16:54

» Silmarilion
od Vazarius Čet 31 Okt 2019, 09:38

» Jezik Čitanja
od White Rabbit Pon 03 Jun 2019, 00:23

» Novi filmovi i filmske novosti
od White Rabbit Pon 03 Jun 2019, 00:19

» "Vukodav" - Marija Semjonova
od Zevs86 Pet 25 Jan 2019, 10:49

» Demon Cycle - Peter V. Brett [spoiler]
od Vazarius Uto 08 Jan 2019, 14:44

» Srećna 2o19!
od Areal Sre 02 Jan 2019, 20:56

» Rejmond E. Fajst "Ratovi kapije sveta"
od Vazarius Pet 19 Okt 2018, 12:46

Pristupi

Zaboravio sam šifru

Ko je trenutno na forumu
Imamo 1 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 1 Gost :: 1 Provajder

Nema

[ Videti svu listu ]


Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 84 dana Pet 20 Sep 2013, 17:16
Naj bolji poslanici
Зимоврел (15838)
Dejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave - Page 3 Vote_lcapDejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave - Page 3 Voting_barDejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave - Page 3 Vote_rcap 
Sparkling Comet (15528)
Dejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave - Page 3 Vote_lcapDejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave - Page 3 Voting_barDejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave - Page 3 Vote_rcap 
Assassin (13622)
Dejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave - Page 3 Vote_lcapDejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave - Page 3 Voting_barDejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave - Page 3 Vote_rcap 
Zevs86 (11916)
Dejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave - Page 3 Vote_lcapDejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave - Page 3 Voting_barDejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave - Page 3 Vote_rcap 
Zandrin (10789)
Dejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave - Page 3 Vote_lcapDejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave - Page 3 Voting_barDejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave - Page 3 Vote_rcap 
CRNIJASTREB (10420)
Dejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave - Page 3 Vote_lcapDejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave - Page 3 Voting_barDejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave - Page 3 Vote_rcap 
Princ Regar (9341)
Dejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave - Page 3 Vote_lcapDejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave - Page 3 Voting_barDejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave - Page 3 Vote_rcap 
LunarFang (9218)
Dejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave - Page 3 Vote_lcapDejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave - Page 3 Voting_barDejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave - Page 3 Vote_rcap 
Uno Nomesta (8868)
Dejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave - Page 3 Vote_lcapDejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave - Page 3 Voting_barDejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave - Page 3 Vote_rcap 
Nim (8274)
Dejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave - Page 3 Vote_lcapDejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave - Page 3 Voting_barDejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave - Page 3 Vote_rcap 

April 2024
PonUtoSreČetPetSubNed
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Kalendar Kalendar


Dejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave

+30
Garfi
Eriops
Uno Nomesta
Chandrian
CRNIJASTREB
VojaLu
Ket sa kanala
HuddleBre
Зимоврел
Nocnoi_Dozor
Zandrin
Sparkling Comet
Lya
Dimeks
Hokins
Lothesse
Nim
do_balcaka
Melkor
olga7
Gospodar ostrice
Princ Regar
LunarFang
Vazarius
Lord M.
Ergon Lar Tund
Zevs86
Mondenkind
Assassin
orome
34 posters

Strana 3 od 10 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sledeći

Ići dole

Dejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave - Page 3 Empty Re: Dejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave

Počalji od Zevs86 Uto 08 Okt 2013, 13:19

Lya ::Nisam čitala ništa od Stojiljkovića, tako da ne mogu da komentarišem, nikako nisam nalazila vremena, ali nešto i nemam želju da ga čitam....kada se "Konstantinovo raskršće" pojavilo, bila mi je interesantna tema, zvučalo je zanimljivo kao nešto novo kod nas, ali, kako odmiče vreme, čini mi se da je pisac mnogo uzleteo, a bez pokrića, što me dodatno odbija od njegovih dela (pored činjenice da su jako popularna, pa lik dozvoljava sebi da se svrstava među književne veličine- "usta moja, hvalite me", za šta ga ne treba kriviti, nije jedini- to je sad, izgleda, normalno). Čitala sam njegove kolumne i slušala ga dosta po emisijama, tako da otprilike imam predstavu kako bi čovek mogao pisati.

Onako objektivno, vredi li čemu? 

Znate ono, postoji dobra književnost, jednokratna literatura za ubijanje vremena, i knjiga za pod nogar klimavog stola/šporet. Laughing 
Gde je tu Deki?
Cuo sam previse kritika i komentara koji mu ne idu na ruku Dejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave - Page 3 3250678809 Tako da ni ne planiram da uzimam u ruke. Jednostavno ima toliko garantovano boljeg stiva koje nisam jos procitao Very Happy
Zevs86
Zevs86
Lord zaštitnik Dola
Lord zaštitnik Dola

Broj poruka : 11916
Godina : 37
Raspoloženje : Meh
Reputacija : 651
Points : 12647
Datum upisa : 28.02.2012

Nazad na vrh Ići dole

Dejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave - Page 3 Empty Re: Dejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave

Počalji od Lothesse Uto 08 Okt 2013, 13:20

Princ Regar ::
Lothesse ::Ivan Kosancic cheers
Previse nakicen, samo mu jos krila fale pa da poleti tongue 
Neka,meni ne smeta Dejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave - Page 3 3250678809
Lothesse
Lothesse

Broj poruka : 5764
Godina : 34
Raspoloženje : Sleepy kitty, pur, pur, puuuuur
Reputacija : 343
Points : 5954
Datum upisa : 11.02.2009

Nazad na vrh Ići dole

Dejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave - Page 3 Empty Re: Dejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave

Počalji od Sparkling Comet Uto 08 Okt 2013, 13:23

Loth da te obradujem, Dejan će izbaciti novu knjigu za Sajam Very Happy
Sparkling Comet
Sparkling Comet

Broj poruka : 15528
Godina : 34
Raspoloženje : Hope for the best, I always do :)))
Reputacija : 1019
Points : 16631
Datum upisa : 30.08.2012

Nazad na vrh Ići dole

Dejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave - Page 3 Empty Re: Dejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave

Počalji od Lothesse Uto 08 Okt 2013, 13:28

Ako bude kao Duge noci,mi lajki!
bounce
Aaa koliko knjiga zelim,a so little money!
Lothesse
Lothesse

Broj poruka : 5764
Godina : 34
Raspoloženje : Sleepy kitty, pur, pur, puuuuur
Reputacija : 343
Points : 5954
Datum upisa : 11.02.2009

Nazad na vrh Ići dole

Dejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave - Page 3 Empty Re: Dejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave

Počalji od Zevs86 Uto 08 Okt 2013, 13:30

@Loth U potpunosti te razumem Sad Ne znam sta cu, koga da ubijem za ovaj sajam Very Happy
Zevs86
Zevs86
Lord zaštitnik Dola
Lord zaštitnik Dola

Broj poruka : 11916
Godina : 37
Raspoloženje : Meh
Reputacija : 651
Points : 12647
Datum upisa : 28.02.2012

Nazad na vrh Ići dole

Dejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave - Page 3 Empty Re: Dejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave

Počalji od Sparkling Comet Uto 08 Okt 2013, 13:30

Lothesse ::Ako bude kao Duge noci,mi lajki!
bounce
Aaa koliko knjiga zelim,a so little money!
Znam kako ti je Very Happy
Sparkling Comet
Sparkling Comet

Broj poruka : 15528
Godina : 34
Raspoloženje : Hope for the best, I always do :)))
Reputacija : 1019
Points : 16631
Datum upisa : 30.08.2012

Nazad na vrh Ići dole

Dejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave - Page 3 Empty Re: Dejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave

Počalji od Assassin Uto 08 Okt 2013, 13:34

Zevs86 ::@Loth U potpunosti te razumem Sad Ne znam sta cu, koga da ubijem za ovaj sajam Very Happy
MENEEE! Jer ni ja ne znam sta cu za Sajam. :/
Skroz sam zaboravio na njega, a kako i ne bih,
vest da je za dve nedelje me je pogodila
kao Magic Bolt iz vedra neba...
Assassin
Assassin
Lord Zapovednik Noćne Straže
Lord Zapovednik Noćne Straže

Broj poruka : 13622
Godina : 32
Raspoloženje : Arise!
Reputacija : 937
Points : 14683
Datum upisa : 09.12.2009

Nazad na vrh Ići dole

Dejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave - Page 3 Empty Re: Dejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave

Počalji od Lya Uto 08 Okt 2013, 16:02

Zevs86 ::Jednostavno ima toliko garantovano boljeg stiva koje nisam jos procitao Very Happy
Ovim se i ja rukovodim. Pogotovo kada vidim da pisac poleti i istripuje se, kao npr. Vidojković (a što tog čoveka ne podnosim, za neku drugu temu) ili Habjanovićka koja nadahnuće dobija od Svetog Duha lično. Rolling Eyes
Toliko proverenih, a nepročitanih knjiga.

Čula sam i ja da izbacuje novu:
http://www.laguna.rs/v2255_vest_uskoro_novi_roman_dejana_stojiljkovica_znamenje_andjela_laguna.html

Opet kažem, sve, sve, ali nešto me odbija.
Lya
Lya
Vučica od Zimovrela
Vučica od Zimovrela

Broj poruka : 959
Godina : 35
Raspoloženje : dances with wolves
Reputacija : 167
Points : 1154
Datum upisa : 12.06.2013

http://alittlerunaway.blogspot.com/

Nazad na vrh Ići dole

Dejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave - Page 3 Empty Re: Dejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave

Počalji od Zandrin Uto 08 Okt 2013, 17:08

Gle konstantina nisam citala a imam knjigu...zastave jesam. Simpaticna knjoga. Jednoostavno ta knjiga je pretoceni strip u knjigicu. Nista vise nista manje. Aopet fala k. Da pocinke da se knjige pisu kod nas sa ovakvom tematikom. Kamo lepw srece da je ranoje krenulp. Sad nameravam tesicevu trilogiju konsingas da capim i da citam

Aal knjizica deffo vredi da ae procita. Noje bas total ubijanje vrwmena. Jedna lagana i zanimljova knjigica. Sa dosta i zdravog humora napisana. Korektna. Nije on ni pretendovao sa budw dostojevski mwdju srbima al u odnosu na ono sto nasi pisci serviraju veliko je osvezenje. Dobra knjoga i za klince negde swdmo osmi razred. Sto da ne. Znaju dovoljno ostorije da im bide zanimljiva a pri tom pitko pisana laganim stilom
Zandrin
Zandrin
Zakleta sestra
Zakleta sestra

Broj poruka : 10789
Raspoloženje : op trt gevezen zajn
Reputacija : 857
Points : 11712
Datum upisa : 29.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Dejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave - Page 3 Empty Re: Dejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave

Počalji od Lya Pet 11 Okt 2013, 17:46

Uzeh famoznog "Konstantina", da vidimo i to...na prvi pogled mi upada u oči deseto izdanje Shocked i vrlo pompezni prikazi/recenzije nekih meni nepoznatih kritičara....
Lya
Lya
Vučica od Zimovrela
Vučica od Zimovrela

Broj poruka : 959
Godina : 35
Raspoloženje : dances with wolves
Reputacija : 167
Points : 1154
Datum upisa : 12.06.2013

http://alittlerunaway.blogspot.com/

Nazad na vrh Ići dole

Dejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave - Page 3 Empty Re: Dejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave

Počalji od Zevs86 Pet 11 Okt 2013, 19:25

@Lya Da, neverovatno popularna i prodavana. Jednostavno Laguna je odradila neverovatan marketing oko knjige, i sto se tice sajmova i sto se tice same prodaje u lokalima. U principu, on im je win/win situacija. Oni zaradjuju na njemu, on od nji i tako to Very Happy
Kazem ti, inace cu ga mozda citati za nekih 6 do 12 meseci Wink
@Ubica Aaah, moracemo da angazujemo tvoju gildu Very Happy
Zevs86
Zevs86
Lord zaštitnik Dola
Lord zaštitnik Dola

Broj poruka : 11916
Godina : 37
Raspoloženje : Meh
Reputacija : 651
Points : 12647
Datum upisa : 28.02.2012

Nazad na vrh Ići dole

Dejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave - Page 3 Empty Re: Dejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave

Počalji od Lord M. Pet 11 Okt 2013, 19:36

Dejan ima moju totalnu podršku, na njegovim greškama ali i uspjehu mladi pisci mogu da uče.
Knjige su mu daleko od nečitljivih, ali nisu ni vrh vrhova. lik je opsjednut sa carem  Konstantinom 
ovu što najavljuju ja mislim da neću ni čitati.
Lord M.
Lord M.
Zapovednik Belih plaštova
Zapovednik Belih plaštova

Broj poruka : 4090
Godina : 34
Raspoloženje : idealno
Reputacija : 276
Points : 4416
Datum upisa : 09.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Dejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave - Page 3 Empty Re: Dejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave

Počalji od Lothesse Pet 11 Okt 2013, 21:14

Zandrin ::Gle konstantina nisam citala a imam knjigu...zastave jesam. Simpaticna knjoga. Jednoostavno ta knjiga je pretoceni strip u knjigicu. Nista vise nista manje. Aopet fala k. Da pocinke da se knjige pisu kod nas sa ovakvom tematikom. Kamo lepw srece da je ranoje krenulp. Sad nameravam tesicevu trilogiju konsingas da capim i da citam

Aal knjizica deffo vredi da ae procita. Noje bas total ubijanje vrwmena. Jedna lagana i zanimljova knjigica. Sa dosta i zdravog humora napisana. Korektna. Nije on ni pretendovao sa budw dostojevski mwdju srbima al u odnosu na ono sto nasi pisci serviraju veliko je osvezenje. Dobra knjoga i za klince negde swdmo osmi razred. Sto da ne. Znaju dovoljno ostorije da im bide zanimljiva a pri tom pitko pisana laganim stilom
Pljus!
Lothesse
Lothesse

Broj poruka : 5764
Godina : 34
Raspoloženje : Sleepy kitty, pur, pur, puuuuur
Reputacija : 343
Points : 5954
Datum upisa : 11.02.2009

Nazad na vrh Ići dole

Dejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave - Page 3 Empty Re: Dejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave

Počalji od Nocnoi_Dozor Sub 12 Okt 2013, 13:44

Zastave su za plažu, a konstantinovo raskršće mi se ne sviđa kraj. Sad ne znam kakva mu je ova knjiga, zasad neću uzimati.
Nocnoi_Dozor
Nocnoi_Dozor
Vitez od Zimovrela
Vitez od Zimovrela

Broj poruka : 6765
Godina : 35
Raspoloženje : Ok
Reputacija : 260
Points : 7071
Datum upisa : 11.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Dejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave - Page 3 Empty Re: Dejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave

Počalji od Зимоврел Sub 12 Okt 2013, 13:48

Једна од оних књига за које се наљутим што су постале толико продаване и популарне без неког већег разлога осим што су прогуране... Мислим да су му промоције доста помогле... Превише дијалога, лагана, оскудна радња, просто се прелеће преко редова и заборавља се шта си прочитао готово одмах... Мени се није допала, веома лоша...
Зимоврел
Зимоврел
Gospa od Zimovrela
Gospa od Zimovrela

Broj poruka : 15838
Godina : 38
Raspoloženje : :)
Reputacija : 2659
Points : 18693
Datum upisa : 09.09.2012

Nazad na vrh Ići dole

Dejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave - Page 3 Empty Re: Dejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave

Počalji od Lya Sub 12 Okt 2013, 17:42

Uzeh, otvorih, pročitah.
I složiću se sa Zim.Wink 
Roman Dejana Stojiljkovića, „Konstantinovo raskršće“, tipičan je progurani bestseler. U pravom smislu te reči, sa svim podrazumevajućim vrlinama i manama. Ima interesantnu zamisao, na momente  prilično uzbudljivu radnju, reference na istoriju, opštu pa čak i popularnu kulturu, red akcije-red horora-red mitologije-plus politiku, od svega pomalo. Nema velike pretenzije, cilja na široke narodne (čitalačke) mase i tiraž, a na uštrb (nepostojeće) prefinjenosti stila, dubine, simboličke univerzalnosti i svega ostalog što razdvaja ozbiljno i vredno književno delo od ovakvih rekordera top-lista. Čita se brzo, ne opterećuje, drži pažnju i pored ne malog broja „klimavih“ mesta, ali, to je otprilike sve.  Nakon što zatvorite ovu knjigu, osećaćete se kao da ste odgledali neki napeti, avanturistički film (da li je samo mene podsetila na potragu Indijane Džonsa za Svetim Gralom u praskozorje nacističke invazije?). Ali, dubljeg traga neće biti. Ovo nije delo iz koga se izvlače i pamte citati, čija se poglavlja tumače, a junaci postaju  tipski, tj. obrazac za ljudske karaktere. „Konstantinovo raskršće“ je knjiga za dokono veče ili popodnevni odmor, zaokupiće pažnju i ispuniti vreme, baš kao i bilo koji drugi krimić/ljubić/vikend-roman u „Lun, kralj ponoći“ fazonu. Ona je napisana vešto, ali, svakako nije remek-delo. I jedino u tom smislu, kao vrlo komercijalni bestseler, može se (i mora) posmatrati. Sve drugo je, naprosto, pucanje na (pre)visoko.
Film- upravo ovo poređenje je ključno za prikaz same knjige. Pisac očigledno preferira  kinematografski postupak, o čemu svedoči mnoštvo (preovladavajućih!) dijaloga, izvesna fragmentarnost teksta- tj. podela na sekvence poput filmskih kadrova, skraćivanje poglavlja kako se akcija ubrzava, a sve to sračunato na postizanje odgovarajućeg efekta. Iz tog razloga, roman podseća na scenario, na transkript nekog filma i možda bi ekranizacija bila bolji izbor. Usudiću se da kažem da Dejanu verovatno bavljenje tim vidom stvaralaštva ide bolje od pisanja dužih proznih formi.
Roman ukršta neka tri toka radnje: 1) traganje za trećom i jedinom preostalom relikvijom koja obezbeđuje neograničenu moć i vlast (kao tri kristalne lobanje u „Fantomu“, opet jasna filmsko-stripska inspiracija), a predanje tvrdi da se nalazi na lokaciji poznatoj kao „Konstantinovo raskršće“;  2) nemačku okupaciju Niša koja se bliži kraju, seriju brutalnih ubistava koja potresa grad, međusobne borbe četnika i partizana; 3) zagonetnu misiju četnika Nemanje Lukića. Uveden je veći broj ličnosti, njihove priče teku paralelno, relativno dosledno se prepliću, ali, ostaju nekako nedovoljno osvetljene, baš kao što je i završetak romana nekako...nedorečen. Antika i XX vek, arijevsko i lokalno-palanačko, folklor i ideologija, podzemlje i površinsko...očigledno ambiciozan zamah, ali, manjkavosti su brojne i moje zamerke romanu bi bile sledeće:

1) Nevešto predstavljanje okolnosti i pozadine radnje;
2) Pomalo naivno prenošenje lokalnog kolorita (a Stojiljković je ipak, za sada, izrazit regionalni/zavičajni autor sa par opsesivnih tema!);
3) Slaba deskripcija i izraz, opisi i poređenja na nivou školskih, petparačkih klišea – što čini da dijalozi i brzi tok radnje „nose“ i izvlače delo, svodeći ga na- scenario;
4)  Stil je daleko od spektakularnog, niti se bilo čime izdvaja, pripovedanje je ravno i bez snage;
5) Ličnostima fali ubedljivija karakterizacija, površno i jednodimenzionalno su oblikovane, sa izuzetkom Ota fon Fena;  potencijal je imao i Hajnrih Kan, ali, pisac ga nije isrcpeo. Čini se da Dejanu i nije bilo cilj epski upečatljivo delo, inače bi se više potrudio...
6)  Jedna od većih mana je i predvidljivost, npr.
Spojler:
Pojedini potencijalno interesantni likovi, kao misteriozni Dragutin i njegova polusestra Petrinja bolje su predstavljeni kao najavljeni nego aktivni protagonisti;
7) Naivni momenti, poput Lukićeve ispovesti o pokojnoj ženi i sl;
8  ) Znatniji minus ide autorskoj pristrasnosti i predrasudama. Likovi četnika i partizana prikazani su potpuno u skladu sa današnjim stereotipima, pa su tako mladi komunisti, sa Vojom Draincem na čelu, svi do jednog priglupi i neotesani seljaci, grubi do krajnosti, usijane glave ispranih mozgova; s druge strane, čiča-Dražinu ekipu predstavljaju prefinjeni, načitani, uglađeni tipovi koji citiraju Seneku i Cicerona, sećaju se ćaskanja sa Ivom Andrićem...nema zalaženja u motivaciju, ličnosti su crno-bele i to je možda najveća mana;
9) Neke priče su nagoveštene, ali ne i dovršene, npr. o Danki, supruzi trgovca Teofilovića
Spojler:
Ukoliko pisac već otvori neku temu, nabaci intrigantnu aluziju, mora je objasniti, ili je nedosledan i „aljkav“;
Nije da nema dobrih momenata, npr. epizoda kada Kan i Šmit otkrivaju odaju sa dva mača duboko u lagumima, pa kad fon Fen prati zver po mrklom mraku do obale Nišave, ili početak bombardovanja u trenutku kada Kan vrši okultni obred...tu je napetost na nivou, međutim, sve ostalo je zaista osrednje.

A dokaza da jedan dobar i kvalitetan pisac probija i kroz potpuno konvencionalno, komercijalno, trivijalno-žanrovsko delo, ima mnogo. Ovde to nije slučaj. Pa imao i 50 izdanja i ne znam koliki rasprodani tiraž.


Poslednji izmenio Lya dana Sub 12 Okt 2013, 17:50, izmenjeno ukupno 1 puta
Lya
Lya
Vučica od Zimovrela
Vučica od Zimovrela

Broj poruka : 959
Godina : 35
Raspoloženje : dances with wolves
Reputacija : 167
Points : 1154
Datum upisa : 12.06.2013

http://alittlerunaway.blogspot.com/

Nazad na vrh Ići dole

Dejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave - Page 3 Empty Re: Dejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave

Počalji od Зимоврел Sub 12 Okt 2013, 17:49

Лиа изванредна рецензија књиге, невероватно добро и тачно срочена, + за аналитички смисао, смеши ти се будућност књижевног критичара Smile
Зимоврел
Зимоврел
Gospa od Zimovrela
Gospa od Zimovrela

Broj poruka : 15838
Godina : 38
Raspoloženje : :)
Reputacija : 2659
Points : 18693
Datum upisa : 09.09.2012

Nazad na vrh Ići dole

Dejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave - Page 3 Empty Re: Dejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave

Počalji od LunarFang Sub 12 Okt 2013, 17:53

Ija bih rekao to isto!
LunarFang
LunarFang
Lord od Besnog Rta
Lord od Besnog Rta

Broj poruka : 9218
Godina : 33
Raspoloženje : kako kad
Reputacija : 368
Points : 9664
Datum upisa : 21.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Dejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave - Page 3 Empty Re: Dejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave

Počalji od Nocnoi_Dozor Sub 12 Okt 2013, 17:53

Lya će biti recenzent naših knjiga. Very Happy
Nocnoi_Dozor
Nocnoi_Dozor
Vitez od Zimovrela
Vitez od Zimovrela

Broj poruka : 6765
Godina : 35
Raspoloženje : Ok
Reputacija : 260
Points : 7071
Datum upisa : 11.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Dejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave - Page 3 Empty Re: Dejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave

Počalji od Lya Sub 12 Okt 2013, 17:59

Embarassed  Hvala. (Zim se vratila! Very Happy) Vrlo rado i biće mi čast!Dejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave - Page 3 487423 

Evo nekoliko preporuka za sve one koje zanima stvarno dobro ukrštanje akcije sa istorijom, mitologijom, studijom nacionalnog karaktera, a uz to demonstriranim vrhunskim stilom. Pročitajte:

1) Pekićevo "Besnilo" ili bilo koju pripovetku iz zbirke "Novi Jerusalim";
2) Oskar Davičo- "Pesma" (primer objektivne, višestrane slike Drugog svetskog rata, sukobljenih strana, super akcija, odlični i slojeviti likovi, unutrašnji monolozi...);
3) Dobrica Ćosić - "Vreme smrti" (šta god mislili o njemu, ovo je MAJSTORSKO delo);
4) Rastko Petrović - "Dan šesti" (prva i bolje polovina govori o povlačenju preko Albanije. Za ljubitelje "PLIV"-a biće zanimljiva primena postupka stalne smene junaka fokalizatora, koji toliko volimo kod Martina! Very Happy  Svako poglavlje donosi tačku gledišta drugog junaka, a tu je i pripovedačevo "vargiranje" Laughing   u perspektivu životinje koja prati kolonu.)


Prosto mi je ŽAO što za ovako vredna dela mnogi nisu ni čuli, dok se forsiraju osrednji i (pre)samouvereni....
Lya
Lya
Vučica od Zimovrela
Vučica od Zimovrela

Broj poruka : 959
Godina : 35
Raspoloženje : dances with wolves
Reputacija : 167
Points : 1154
Datum upisa : 12.06.2013

http://alittlerunaway.blogspot.com/

Nazad na vrh Ići dole

Dejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave - Page 3 Empty Re: Dejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave

Počalji od Зимоврел Sub 12 Okt 2013, 18:00

Беснило <3
Зимоврел
Зимоврел
Gospa od Zimovrela
Gospa od Zimovrela

Broj poruka : 15838
Godina : 38
Raspoloženje : :)
Reputacija : 2659
Points : 18693
Datum upisa : 09.09.2012

Nazad na vrh Ići dole

Dejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave - Page 3 Empty Re: Dejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave

Počalji od Nocnoi_Dozor Sub 12 Okt 2013, 18:03

Besnilo je odlično. Imam i Novi jerusalim koji planiram uskoro da pročitam.
Nocnoi_Dozor
Nocnoi_Dozor
Vitez od Zimovrela
Vitez od Zimovrela

Broj poruka : 6765
Godina : 35
Raspoloženje : Ok
Reputacija : 260
Points : 7071
Datum upisa : 11.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Dejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave - Page 3 Empty Re: Dejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave

Počalji od Princ Regar Sub 12 Okt 2013, 18:06

Ja sam cuo za Vreme smrti, jos jedna knjiga o sagi Katica valjda, a i Petrovicev Dan sesti mi je poznat. Druga dvojica pisaca su mi poznati, ali ne znam ova dela. Smile

Princ Regar
Princ Regar

Broj poruka : 9341
Godina : 35
Raspoloženje : :)
Reputacija : 630
Points : 10066
Datum upisa : 13.09.2011

Nazad na vrh Ići dole

Dejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave - Page 3 Empty Re: Dejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave

Počalji od Lya Sub 12 Okt 2013, 18:11

"Vreme smrti" je direktni nastavak "Korena", govori o Prvom svetskom ratu i prati Vukašina Katića i njegovu decu, ali, uvodi se mnogo istorijskih ličnosti, stvarno je razvijena i zanimljiva priča...
"Dan šesti" je nešto neverovatno. Ta prva polovina knjige pogotovo. Jedno od otkrovenja sa mojih studija.
Sad su mi ovi romani pali na pamet, a ima ih još mnogo. Posebno se Pekić dobro poigravao sa svim ovim elementima, npr. sa Biblijom u romanu "Vreme čuda".

A, vidiš, oni za života nisu imali 10 izdanja za godinu dana (čak ni Ćosić, koji je još živ i koji je od prve objavljene knjige bio baš popularan). Laughing

Nocnoi_Dozor ::Besnilo je odlično. Imam i Novi jerusalim koji planiram uskoro da pročitam.
Mislim da će ti se svideti. Very Happy
Lya
Lya
Vučica od Zimovrela
Vučica od Zimovrela

Broj poruka : 959
Godina : 35
Raspoloženje : dances with wolves
Reputacija : 167
Points : 1154
Datum upisa : 12.06.2013

http://alittlerunaway.blogspot.com/

Nazad na vrh Ići dole

Dejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave - Page 3 Empty Re: Dejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave

Počalji od Princ Regar Sub 12 Okt 2013, 18:23

Svakako cu procitati nesto od toga, cim budem ugrabio malo slobodnog vremena. Smile
Princ Regar
Princ Regar

Broj poruka : 9341
Godina : 35
Raspoloženje : :)
Reputacija : 630
Points : 10066
Datum upisa : 13.09.2011

Nazad na vrh Ići dole

Dejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave - Page 3 Empty Re: Dejan Stojiljković - Konstantinovo raskrsce ; Duge noci i crne zastave

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 3 od 10 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu