WORLD OF WESTEROS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Traži
 
 

Rezultati od :
 

 


Rechercher Napredna potraga

Zadnje teme
» Spam Tema....
od Nim Ned 14 Apr 2024, 04:08

» Sta trenutno slusate
od Zevs86 Sub 03 Feb 2024, 23:56

» Slike prirode nam majke
od Lala Pet 26 Maj 2023, 21:46

» Predstavite nam se....
od Assassin Pet 28 Apr 2023, 18:23

» Robert Džordan "Točak vremena"
od Uno Nomesta Pon 26 Sep 2022, 14:57

» Robin Hobb - Vidovnjaci
od Zevs86 Uto 29 Dec 2020, 15:25

» Stiven Erikson- Malaska knjiga palih
od Assassin Pon 13 Apr 2020, 10:31

» Igrice (Generalno)
od Lord M. Pet 03 Apr 2020, 12:33

» Sta sada citate?
od Zevs86 Čet 19 Mar 2020, 19:58

» Winter Is Coming...to HBO
od Zevs86 Čet 19 Mar 2020, 19:55

» Dela, po povoljnoj ceni.
od Vazarius Uto 10 Mar 2020, 08:25

» Srećna 2o2o!
od Assassin Uto 07 Jan 2020, 12:43

» Serije koje volite / trenutno pratite
od Assassin Uto 12 Nov 2019, 16:54

» Silmarilion
od Vazarius Čet 31 Okt 2019, 09:38

» Jezik Čitanja
od White Rabbit Pon 03 Jun 2019, 00:23

» Novi filmovi i filmske novosti
od White Rabbit Pon 03 Jun 2019, 00:19

» "Vukodav" - Marija Semjonova
od Zevs86 Pet 25 Jan 2019, 10:49

» Demon Cycle - Peter V. Brett [spoiler]
od Vazarius Uto 08 Jan 2019, 14:44

» Srećna 2o19!
od Areal Sre 02 Jan 2019, 20:56

» Rejmond E. Fajst "Ratovi kapije sveta"
od Vazarius Pet 19 Okt 2018, 12:46

Pristupi

Zaboravio sam šifru

Ko je trenutno na forumu
Imamo 4 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 4 Gosta

Nema

[ Videti svu listu ]


Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 84 dana Pet 20 Sep 2013, 17:16
Naj bolji poslanici
Зимоврел (15838)
Za i protiv - Page 13 Vote_lcapZa i protiv - Page 13 Voting_barZa i protiv - Page 13 Vote_rcap 
Sparkling Comet (15528)
Za i protiv - Page 13 Vote_lcapZa i protiv - Page 13 Voting_barZa i protiv - Page 13 Vote_rcap 
Assassin (13622)
Za i protiv - Page 13 Vote_lcapZa i protiv - Page 13 Voting_barZa i protiv - Page 13 Vote_rcap 
Zevs86 (11916)
Za i protiv - Page 13 Vote_lcapZa i protiv - Page 13 Voting_barZa i protiv - Page 13 Vote_rcap 
Zandrin (10789)
Za i protiv - Page 13 Vote_lcapZa i protiv - Page 13 Voting_barZa i protiv - Page 13 Vote_rcap 
CRNIJASTREB (10420)
Za i protiv - Page 13 Vote_lcapZa i protiv - Page 13 Voting_barZa i protiv - Page 13 Vote_rcap 
Princ Regar (9341)
Za i protiv - Page 13 Vote_lcapZa i protiv - Page 13 Voting_barZa i protiv - Page 13 Vote_rcap 
LunarFang (9218)
Za i protiv - Page 13 Vote_lcapZa i protiv - Page 13 Voting_barZa i protiv - Page 13 Vote_rcap 
Uno Nomesta (8868)
Za i protiv - Page 13 Vote_lcapZa i protiv - Page 13 Voting_barZa i protiv - Page 13 Vote_rcap 
Nim (8274)
Za i protiv - Page 13 Vote_lcapZa i protiv - Page 13 Voting_barZa i protiv - Page 13 Vote_rcap 

April 2024
PonUtoSreČetPetSubNed
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Kalendar Kalendar


Za i protiv

+19
Lord M.
Fulgrim
Nocnoi_Dozor
Vazarius
Princ Regar
Lothesse
Вештица
Oberin Martel
Окир
LunarFang
Ket sa kanala
Kian The Nephilim
Uno Nomesta
Zandrin
Prince of Ravens
азор ахаи
Zevs86
CRNIJASTREB
Зимоврел
23 posters

Strana 13 od 17 Prethodni  1 ... 8 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17  Sledeći

Ići dole

Za i protiv - Page 13 Empty Re: Za i protiv

Počalji od Zandrin Sre 11 Dec 2013, 17:33

Rejvene da...to sto si pomenuo...interesantna je ta cinjenica da su cesto deca uniformisanih lica teski probisveti....ne svi ofc ali veliki broj jeste
Evo npr arkan je istodete vojnog lica
Nisam sigurna al mislim i da je legija isto deye vojaka
Zandrin
Zandrin
Zakleta sestra
Zakleta sestra

Broj poruka : 10789
Raspoloženje : op trt gevezen zajn
Reputacija : 857
Points : 11712
Datum upisa : 29.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Za i protiv - Page 13 Empty Re: Za i protiv

Počalji od Prince of Ravens Sre 11 Dec 2013, 17:51

Istina, ja jesam ispao probisvet :PAli svaka akcija nailazi na suprotnu reakciji i ako ti je ekstremna disciplina nametnuta od malena automatski nastaje suprotna reakcija i otpor.
Prince of Ravens
Prince of Ravens

Broj poruka : 5786
Godina : 34
Raspoloženje : Sorrowfully happy
Reputacija : 791
Points : 6652
Datum upisa : 01.04.2010

Nazad na vrh Ići dole

Za i protiv - Page 13 Empty Re: Za i protiv

Počalji od Zandrin Sre 11 Dec 2013, 17:56

Istina
Cesto vojna lica znaju d i prema svojoj porodici sprovode vojni rezim
Zandrin
Zandrin
Zakleta sestra
Zakleta sestra

Broj poruka : 10789
Raspoloženje : op trt gevezen zajn
Reputacija : 857
Points : 11712
Datum upisa : 29.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Za i protiv - Page 13 Empty Re: Za i protiv

Počalji od Fulgrim Sre 11 Dec 2013, 18:18

Zandrin ::Rejvene da...to sto si pomenuo...interesantna je ta cinjenica da su cesto deca uniformisanih lica teski probisveti....ne svi ofc ali veliki broj jeste
Evo npr arkan je istodete vojnog lica
Nisam sigurna al mislim i da je legija isto deye vojaka

Погледај екс-ЈУ рок сцену: Бора Чорба, Бајага, Брега... То су све деца војних лица у ЈНА и управо то их је отерало у правцу рокенрола. Е сад, дал су пробисвети..  Very Happy 
Fulgrim
Fulgrim

Broj poruka : 85
Godina : 32
Raspoloženje : When the traitor's hand strikes, it strikes with the force of a Legion
Reputacija : 11
Points : 96
Datum upisa : 04.05.2013

Nazad na vrh Ići dole

Za i protiv - Page 13 Empty Re: Za i protiv

Počalji od Oberin Martel Sre 11 Dec 2013, 18:20

Kineska civilizacija je u svakom pogledu bila uporediva sa zapadnom, otprilike sve do početka poslednje Ćing dinastije. I uticala je na svoje susede podjednako kao bilo koja civilizacija u istoriji. Tek sa kolonijalnim periodom su zapadnoevropske zemlje počele da rapidno šire svoju kulturu i razvijaju ekonomiju. A, kao što je spominjano, Kinezi su imali mornaricu kadru za prekookeanska putovanja pre Španaca i Portugalaca, razlog zašto nisu osnivali kolonije i oplovili Afriku je procena da im to nije potrebno, da na svojoj teritoriji imaju sve resurse koji su im potrebni. Ali da je u tom periodu na tronu bio neki ambiciozniji car možda bismo danas svi pričali kineski.

I još jedna alternativna istorija za razmatranje - šta bi bilo da je u XIX veku Kina krenula stopama Japana i modernizovala državu? XX vek bi imao drastično drugačiji tok rekao bih.

A pošto je spominjano i pravo evo još jedan detalj: Kinesko carstvo je osnovano na temeljima filozofije legalizma (koja je starija od rimskog prava, a i od grčke filozofije). I iako je u kineskom društvu dominirao konfučijanizam, kome je moral bio važniji od zakona, i ta prva carska dinastija je potrajala samo par decenija, uticaji legalizma su ostali celim tokom istorije carstva.
Oberin Martel
Oberin Martel
Legendarni vojnik
Legendarni vojnik

Broj poruka : 2710
Godina : 42
Raspoloženje : E ja kuliram
Reputacija : 670
Points : 3442
Datum upisa : 19.02.2009

http://www.tolkien.rs

Nazad na vrh Ići dole

Za i protiv - Page 13 Empty Re: Za i protiv

Počalji od Zandrin Sre 11 Dec 2013, 18:42

Fulgrim ::
Zandrin ::Rejvene da...to sto si pomenuo...interesantna je ta cinjenica da su cesto deca uniformisanih lica teski probisveti....ne svi ofc ali veliki broj jeste
Evo npr arkan je istodete vojnog lica
Nisam sigurna al mislim i da je legija isto deye vojaka

Погледај екс-ЈУ рок сцену: Бора Чорба, Бајага, Брега... То су све деца војних лица у ЈНА и управо то их је отерало у правцу рокенрола. Е сад, дал су пробисвети..  Very Happy 

Pa sad...sa stanovista moje bake to su sve ...cittiram ... Drmoseri Very Happy
Salim se malkoAl deffinitivno znam mnogo njih koji jesu problematicna deca bili...a to sve ima veze sa vojnom disciplinom u kuci i revoltom tih mladih ljudi
Zandrin
Zandrin
Zakleta sestra
Zakleta sestra

Broj poruka : 10789
Raspoloženje : op trt gevezen zajn
Reputacija : 857
Points : 11712
Datum upisa : 29.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Za i protiv - Page 13 Empty Re: Za i protiv

Počalji od Vazarius Sre 11 Dec 2013, 23:51

Ja sam za profesonalizaciju vosjske. Uopste sam za usko strukovni razvitak, a ne sve, sve i na kraju  zavrsis nesto a ne znas nista prakticno. To vazi od nase osnovne i srednje skole padp strukovnih studija.
Vazarius
Vazarius
Gospodar Brzorečja
Gospodar Brzorečja

Broj poruka : 3077
Raspoloženje : koracanje
Reputacija : 237
Points : 3432
Datum upisa : 27.06.2011

Nazad na vrh Ići dole

Za i protiv - Page 13 Empty Re: Za i protiv

Počalji od Vazarius Čet 12 Dec 2013, 00:15

@ OBERINE, a kad je to Kina rapidno sirila svoju kulturu, kada za Evropu kazes da je ''tek'' sa kolonijalnim periodom? Nikada tim tempom i obimom.....

A  razvijenu moranaricu si imali pre Spanaca i Portugalaca,  ali ne pre vikinga, koji su na istoku uz pomoc svojih ''dugih brodova'' stigli i presli mesopotamiju, kroz Rusiju (sve vodenim putem), na zapadu stigli do amerike, bili do Sicilije, otkrili Island. I to sve u periodu od osmog de jedanaestog veka, koji se i naziva ''vikinsko doba''. 

A glavni razlog sto nisu kolonizovali je to sto je valjda Hongksi imperator naredio da se spali veci deo flote, jos malo pa cela.

A u devetnaestom, dvadesetom veku nije ni mogla da se toliko razvije, zato sto je tada postojala imperija Velike Britanije koja je tada bila i ostala  nejveca imperija po povrsini  u istoriji covecanstva. I ne bilo moguce pored nje. Cetvrtinu kopna planete Zemlje je drzala.

A pravo nikako nije bilo razvijenije ni od Grckog, a da ne pominjem Rimsko, ne bih to dalje da polemisem. Razlika kao izmedju porsea i bube (lice malo, al je ovo perfektnije 10 puta). Ovo se odnosi samo na pravo, da naglasim zbog Princa Gavre  Wink 

Tako da malo sta tvoje izreceno pije vodu Very Happy Very Happy Very Happy


Poslednji izmenio Vazarius dana Čet 12 Dec 2013, 00:25, izmenjeno ukupno 1 puta
Vazarius
Vazarius
Gospodar Brzorečja
Gospodar Brzorečja

Broj poruka : 3077
Raspoloženje : koracanje
Reputacija : 237
Points : 3432
Datum upisa : 27.06.2011

Nazad na vrh Ići dole

Za i protiv - Page 13 Empty Re: Za i protiv

Počalji od Prince of Ravens Čet 12 Dec 2013, 00:22

Da li si stvarno to rekao? Kineska civilizacija postoji u kontinuitetu već par milenijuma a ti nazivaš Rim poršeom dok Kinu nazivaš bubom? Imperiju koja je postojala dva milenijuma pre nove ere? Really? REALLY?
Prince of Ravens
Prince of Ravens

Broj poruka : 5786
Godina : 34
Raspoloženje : Sorrowfully happy
Reputacija : 791
Points : 6652
Datum upisa : 01.04.2010

Nazad na vrh Ići dole

Za i protiv - Page 13 Empty Re: Za i protiv

Počalji od Vazarius Čet 12 Dec 2013, 00:23

Naravno da ne. Nisi shvatio. Samo sam rekao dokle se stiglo u savrsenstvu pravo, apsolutno nisam mislio na nista drugo. Citaj Gavro Very Happy
Vazarius
Vazarius
Gospodar Brzorečja
Gospodar Brzorečja

Broj poruka : 3077
Raspoloženje : koracanje
Reputacija : 237
Points : 3432
Datum upisa : 27.06.2011

Nazad na vrh Ići dole

Za i protiv - Page 13 Empty Re: Za i protiv

Počalji od Prince of Ravens Čet 12 Dec 2013, 00:28

Ali da skrenem temu malo. Kada pogledaš njihovu istoriju sve to zvuči kao epska fantastika. Žuti Car koji je vladao pre 4500 godina! FRAKING ZOMBIE JESUS ON THE BIKE!
Prince of Ravens
Prince of Ravens

Broj poruka : 5786
Godina : 34
Raspoloženje : Sorrowfully happy
Reputacija : 791
Points : 6652
Datum upisa : 01.04.2010

Nazad na vrh Ići dole

Za i protiv - Page 13 Empty Re: Za i protiv

Počalji od Vazarius Čet 12 Dec 2013, 00:30

Da, oni i Indijci su zaista neunistivi Very Happy
Vazarius
Vazarius
Gospodar Brzorečja
Gospodar Brzorečja

Broj poruka : 3077
Raspoloženje : koracanje
Reputacija : 237
Points : 3432
Datum upisa : 27.06.2011

Nazad na vrh Ići dole

Za i protiv - Page 13 Empty Re: Za i protiv

Počalji od Oberin Martel Čet 12 Dec 2013, 00:49

a kad je to Kina rapidno sirila svoju kulturu, kada za Evropu kazes da je ''tek'' sa kolonijalnim periodom? Nikada tim tempom i obimom.....
Nisam ni rekao daje rapidno širila svoju kulturu.
A razvijenu moranaricu si imali pre Spanaca i Portugalaca, ali ne pre vikinga, koji su na istoku uz pomoc svojih ''dugih brodova'' stigli i presli mesopotamiju, kroz Rusiju (sve vodenim putem), na zapadu stigli do amerike, bili do Sicilije, otkrili Island. I to sve u periodu od osmog de jedanaestog veka, koji se i naziva ''vikinsko doba''.
Vidiš, nisam to znao. Prvi put čujem za vikinge.
A glavni razlog sto nisu kolonizovali je to sto je valjda Hongksi imperator naredio da se spali veci deo flote, jos malo pa cela.
To je posledica, ne uzrok.
A u devetnaestom, dvadesetom veku nije ni mogla da se toliko razvije, zato sto je tada postojala imperija Velike Britanije koja je tada bila i ostala nejveca imperija po povrsini u istoriji covecanstva. I ne bilo moguce pored nje. Cetvrtinu kopna planete Zemlje je drzala.
I zadržala... NOT! Napravio sam vrlo očiglednu paralelu sa Japanom, koji je uspeo dovoljno da se razvije da vodi rat sa Amerima skoro pa na ravnoj nozi. Zamisli takav razvoj u zemlji sa resursima i ljudstvom Kine. U stvari ne moraš da zamišljaš, to se dešava trenutno, sa stotinak godina zakašnjenja.
A pravo nikako nije bilo razvijenije ni od Grckog, a da ne pominjem Rimsko, ne bih to dalje da polemisem.
Izguglaj Tang code. I nemoj pisati "ne bih to dalje da polemišem", kad ono što stvarno hoćeš da kažeš je "nemam pojma o čemu pričam, bolje da prekinem raspravu praveći se pametan pre nego što ispadnem glup".
Oberin Martel
Oberin Martel
Legendarni vojnik
Legendarni vojnik

Broj poruka : 2710
Godina : 42
Raspoloženje : E ja kuliram
Reputacija : 670
Points : 3442
Datum upisa : 19.02.2009

http://www.tolkien.rs

Nazad na vrh Ići dole

Za i protiv - Page 13 Empty Re: Za i protiv

Počalji od Princ Regar Čet 12 Dec 2013, 00:56

Pa kad ima zombija mnogo, normalno da su neunistivi, dotle su dosli da su morali da zavedu pravilo: jedno dete po familiji, nema vise "za"jebavanja   lol! 

Inace bez zezanja, oni su jedni od retkih koji su morali da na taj nacin regulisu natalitet, ima jos par drzava ne mogu sada da se setim, mozda Indonezani, ali za Kineze znam sigurno.

ja znam za Tang code, i opet nemoguce ga je porediti sa rimskim pravom, ja ne znam zasto se uopste o tome raspravlja, evo ja sam dobio devetku iz rimskog prava i mogu da vam kazem da je Rim imao najrazvijeniji pravni poredak u celom antickom svetu, ceo srednji vek je imao prava koja su bila itekako nizeg razvoja od rimskog. Svaka danas drzava izuzev zemalja common law-a ima u osnovi rimsko pravo.
Tang code je pod broj jedan samo krivicno pravo imao i krivicni postupak, ni prici rimskim iurus civilis. Tvrditi da je rimsko pravo izmisljotina od grckog ili da u osnovi ima filozofska ucenja su ciste gluposti, da ne pricam tek o omalozavanju istog Very Happy Dotle se ide da je cak svako komentarisanje istog cisto gubljenje vremena.
Princ Regar
Princ Regar

Broj poruka : 9341
Godina : 35
Raspoloženje : :)
Reputacija : 630
Points : 10066
Datum upisa : 13.09.2011

Nazad na vrh Ići dole

Za i protiv - Page 13 Empty Re: Za i protiv

Počalji od Vazarius Čet 12 Dec 2013, 01:19

@ Oberine 
 
Nisi rekao da je sirila ali zato, drugima dajes epitet tek. Dakle drugima unizvas obim odradjene radnje, u kontekstu uporedjivanja sa nekim koji nije ni radio tako nesto.... Sasvim nepotrebno

Za Vikinge ok

Ako hoces bas da detaljises, a ne znam zasto, u  kontekstu nase price spaljivanje je povod, a ne uzrok ili posledica. Posledica je nekolonizovanje. Kao sto je u prvom svetskom ratu uzrok neslaganje sila, povod sarajevski atentan, a posledica nazadovanje zbog razaranja. Tako je ovde uzrok odluka cara, povod spaljivanje, a posledica nemogucnost plovidbe i kolonizacije. Dakle uzrok je nesto dublje, povod materijalizacija toga, a posledica proizilazi. Jel ok?

Za Veliku Britaniju nisam ni napisao da je zadrzala. Za buducnost cemo videti.


Sto se tice prava.Kinesko pravo postujem. Ali osnova celokupnog svetskog prava je Rimsko. Ja studiram pravo. Ono sto su katete i hipotenuza za pravougli trougao, to je rimsko pravo za danasnje pravo. To stvarno jeste tako i nista ne umanjujem Kinu previse, sa porseom je bila posalica. 


A ne znam zasto imas potrebu za provociranjem i neargumentovanim prozivanjem. 
To necu da komentarisem, nema potrebe jer sam ti opet pobio tvrdnje  Wink  Wink
Vazarius
Vazarius
Gospodar Brzorečja
Gospodar Brzorečja

Broj poruka : 3077
Raspoloženje : koracanje
Reputacija : 237
Points : 3432
Datum upisa : 27.06.2011

Nazad na vrh Ići dole

Za i protiv - Page 13 Empty Re: Za i protiv

Počalji od Oberin Martel Čet 12 Dec 2013, 02:18

ja znam za Tang code, i opet nemoguce ga je porediti sa rimskim pravom, ja ne znam zasto se uopste o tome raspravlja, evo ja sam dobio devetku iz rimskog prava i mogu da vam kazem da je Rim imao najrazvijeniji pravni poredak u celom antickom svetu, ceo srednji vek je imao prava koja su bila itekako nizeg razvoja od rimskog. Svaka danas drzava izuzev zemalja common law-a ima u osnovi rimsko pravo.
Ja ne znam za detalje, niti sam ih poredio. Ne poznajem pravo, ali poznajem istoriju dovoljno da znam da su u vreme nastanka bili podjednako bitni. I već sam spomenuo da je Kinezima mnogo važniji bio moralni kodeks od pravnog, a opet su imali, eto neka bude, drugoplasirani zakonik starog veka.
Ako hoces bas da detaljises, a ne znam zasto, u kontekstu nase price spaljivanje je povod, a ne uzrok ili posledica. Posledica je nekolonizovanje. Kao sto je u prvom svetskom ratu uzrok neslaganje sila, povod sarajevski atentan, a posledica nazadovanje zbog razaranja. Tako je ovde uzrok odluka cara, povod spaljivanje, a posledica nemogucnost plovidbe i kolonizacije. Dakle uzrok je nesto dublje, povod materijalizacija toga, a posledica proizilazi. Jel ok?
Ne. Uzrok se ne zna tačno, pretpostavlja se da su u pitanju dvorske spletke. Povod im nije trebao, carska se ne poriče. Posledica je prestanak istraživanja. I posledica je paljenje (prva verzija) ili zapostavljanje flote(druga verzija).
Sto se tice prava.Kinesko pravo postujem. Ali osnova celokupnog svetskog prava je Rimsko. Ja studiram pravo. Ono sto su katete i hipotenuza za pravougli trougao, to je rimsko pravo za danasnje pravo. To stvarno jeste tako i nista ne umanjujem Kinu previse, sa porseom je bila posalica.
Ne poričem to. Ali to je posledica kolonijalne ere. U Xv veku rimsko pravo je bilo ograničeno na teritoriju Evrope, isto kao što je konesko bilo ograničeno na istočnu Aziju. I to je bila moja osnovna tvrdnja, do tada su kineska i zapadnoevropska ekonomija, nauka, štagod bile uporedive. To što je Kina stagnirala par vekova bašu periodu kad je konkurencija sa druge strane globusa počela da se ubrzanim tempom razvija, nije razlog da ignorišemo milenijume istorije koji su prethodili.
A ne znam zasto imas potrebu za provociranjem i neargumentovanim prozivanjem.
Prozivam argumentovano, jer nije korektno proglašavati kraj polemike i svoju "pobedu" ako ne dozvoliš sagovorniku da odgovori. To si radio na temi o Aprilskom ratu, i to radiš ovde, evo već drugi put.
Oberin Martel
Oberin Martel
Legendarni vojnik
Legendarni vojnik

Broj poruka : 2710
Godina : 42
Raspoloženje : E ja kuliram
Reputacija : 670
Points : 3442
Datum upisa : 19.02.2009

http://www.tolkien.rs

Nazad na vrh Ići dole

Za i protiv - Page 13 Empty Re: Za i protiv

Počalji od Vazarius Čet 12 Dec 2013, 02:45

@ Oberine, 

Ocigledno se ne slazemo za uzrok i posledice spaljivanja, al dobro, razllicita misljenja.

A sto se tice vremenskoh perioda, smatram da je Kina uvek bila razvijena. Ali dok je Rim bio u zenitu nije niko bio mocniji od njega, prevashodno vojno niko nije mogao da mu parira, zatim tehnoloski i ekonomski. U srednjem veku, posto si spomenuo xv vek mozda titulu najrazvijenih, i nosioca kulture zasluzuju arabljani. Ali veruj mi, i oni su se rasirili na temeljima rimskih inovacija. Srednji vek je mracni period za Evropu (tako se naziva jer je sve crnje na tlu evrope od pada Rima), tako da oni nastavljaju razvitak na temeljima Rima, to je ono sto Zan prica da se civilizacija oslanja na civilizaciju. Najsvetlije tacke evrope u tom periodu (srednji vek)  su Vikinzi i Vizanntija (nasledniica Rima i, Istocno rimsko carstvo) . A u sledecem mozda i jeste glavni ''problem'' Kine. Prvo geografska odvojenost od zize svetskih desavanja, a drugo sama njihova konzervativnost i zavorenost. To i jeste razlog zasto su stagnirali kao sto kazes. I zato i jeste ekonomski Rim bio jaci, upravo zbog otvorenosti i trzista.
Ja retko koju civilizaciju ne cenim. Kinu pogotovu, jer ima prebogatu i jedinstvenu kulturu. Opet ponavljam. Uglavnom pricam o pravu, ekonomiji i vojsci u razlicitim razdoblima i uticajima pojedinacnih civilizacija na moderno drustvo.

U temi aprilski rat si zauzeo  bas sikanirajuce stavove za odredjene licnosti, pa nisam hteo iz tog razloga da sirim raspravu. To je sve. 
A ovo se malo zezam na kraju polemika ovde, pa nema  pobede. Nisam ni proglasio. Ne moze ovde biti pobede, jer nema sudija Very Happy
Samo mozemo da iznosimo stavove i to je to.
Vazarius
Vazarius
Gospodar Brzorečja
Gospodar Brzorečja

Broj poruka : 3077
Raspoloženje : koracanje
Reputacija : 237
Points : 3432
Datum upisa : 27.06.2011

Nazad na vrh Ići dole

Za i protiv - Page 13 Empty Re: Za i protiv

Počalji od Oberin Martel Čet 12 Dec 2013, 03:15

Ja retko koju civilizaciju ne cenim. Kinu pogotovu, jer ima prebogatu i jedinstvenu kulturu. Opet ponavljam. Uglavnom pricam o pravu, ekonomiji i vojsci u razlicitim razdoblima i uticajima pojedinacnih civilizacija na moderno drustvo.
Za pravo sam već spomenuo zašto u Kini nije bilo na nivou rimskog. Ali vojna osvajanja Han dinastije, savremenika Rima, su podjednako impresivna, zauzeli su današnju Koreju, Vijetnam, Mongoliju, proširili se daleko na istok. I za razliku od Rimljana nisu pali pred svojim varvarima. A ekonomski su bili po meni značajniji od Rima - videti pod "Put svile".
Oberin Martel
Oberin Martel
Legendarni vojnik
Legendarni vojnik

Broj poruka : 2710
Godina : 42
Raspoloženje : E ja kuliram
Reputacija : 670
Points : 3442
Datum upisa : 19.02.2009

http://www.tolkien.rs

Nazad na vrh Ići dole

Za i protiv - Page 13 Empty Re: Za i protiv

Počalji od Zandrin Čet 12 Dec 2013, 09:29

Princ Regar ::Pa kad ima zombija mnogo, normalno da su neunistivi, dotle su dosli da su morali da zavedu pravilo: jedno dete po familiji, nema vise "za"jebavanja   lol! 

Inace bez zezanja, oni su jedni od retkih koji su morali da na taj nacin regulisu natalitet, ima jos par drzava ne mogu sada da se setim, mozda Indonezani, ali za Kineze znam sigurno.

ja znam za Tang code, i opet nemoguce ga je porediti sa rimskim pravom, ja ne znam zasto se uopste o tome raspravlja, evo ja sam dobio devetku iz rimskog prava i mogu da vam kazem da je Rim imao najrazvijeniji pravni poredak u celom antickom svetu, ceo srednji vek je imao prava koja su bila itekako nizeg razvoja od rimskog. Svaka danas drzava izuzev zemalja common law-a ima u osnovi rimsko pravo.
Tang code je pod broj jedan samo krivicno pravo imao i krivicni postupak, ni prici rimskim iurus civilis. Tvrditi da je rimsko pravo izmisljotina od grckog ili da u osnovi ima filozofska ucenja su ciste gluposti, da ne pricam tek o omalozavanju istog :DDotle se ide da je cak svako komentarisanje istog cisto gubljenje vremena.

ma Regi bre niko ne omalovazava rimsko pravo, dapace, oni su razvili pravo do tancina i udarili temelje danasnjem pravu, to niko ne spori
Ali poenta je da su i oni morali od neceg krenuti od nekih temelja da bi na kraju izgradili to sto su ucinili sa pravom
Samo to
Ma Rim je samo bio dovoljno vispren da sve sto je bilo napredno lepo uzme i uoblici, jednostavno ljudi su umeli da iskoriste napredne civilizacije koje su bile na svom zalasku i da stvore novu jos napredniju, dok se i oni nisu istrosili i kao i ostale velike civilizacije upali u dekadenciju i propali, ostavljajuci za sobom zaostavstinu koju su posle neke nove kulture i civilizacije koristile za sopstvene napretke
To pokusavam da kazem sve vreme
Uopste prica - ta i ta civilizacija je imala najveci uticaj na razvoj toga i toga - mi ide na nerve, jer naperdak, nije svakako vezan iskljucivo i samo za jednu civilizaciju , kulturu, vec je napredak rezultat celokupnog razvoja ljudske civilizacije korz vekove, i jos uvek traje. Juce su to bili Sumeri, Egipcani, sutra Kinezi, Indusi, prekosutra Arapi nakosutra Grci i Rim i tako dalje. Jedni na druge su uticali, paralelno se razvijali i oplemenjivali ljudsku civilizaciju sa napretkom
A na kraju se sve svede na fantasticne pojedince koji su u biti i najzasluzniji za napredak. Sto je vise genijalnih ljudi, to ce napredak biti veci
Zandrin
Zandrin
Zakleta sestra
Zakleta sestra

Broj poruka : 10789
Raspoloženje : op trt gevezen zajn
Reputacija : 857
Points : 11712
Datum upisa : 29.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Za i protiv - Page 13 Empty Re: Za i protiv

Počalji od Gost Čet 12 Dec 2013, 12:51

Regi jedno offtopic pitanje za tebe.Da li ti zaista verujes da pravda postoji? tj. da je pravni sistem zaista pravedan i da svi imaju ista prava Smile
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Za i protiv - Page 13 Empty Re: Za i protiv

Počalji od Prince of Ravens Čet 12 Dec 2013, 13:27

Razlika između zakona i pravde je velika. Pravda je subjektivni pojam koji svako doživljava drugačije dok je zakon gomila proizvoljnih pravila stvorenih od strane ljudi koji žele da uvedu red u haotičnost ljudske psihe. Koliko god pokušavali da stremimo ka idealu Justicije i njene slepe pravednosti to nikada nećemo uspeti. Zakon je hladna logika koja sve gleda crno i belo ali svi mi znamo da ništa u ovom svetu nije tako dualistički raspoređeno. Možemo samo da zavidimo neutronima i elektronima na njihovoj uniformnoj podeljenosti.
Prince of Ravens
Prince of Ravens

Broj poruka : 5786
Godina : 34
Raspoloženje : Sorrowfully happy
Reputacija : 791
Points : 6652
Datum upisa : 01.04.2010

Nazad na vrh Ići dole

Za i protiv - Page 13 Empty Re: Za i protiv

Počalji od Zandrin Čet 12 Dec 2013, 14:37

dura lex sed lex
pereant mundo fiat iustitia
Zandrin
Zandrin
Zakleta sestra
Zakleta sestra

Broj poruka : 10789
Raspoloženje : op trt gevezen zajn
Reputacija : 857
Points : 11712
Datum upisa : 29.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Za i protiv - Page 13 Empty Re: Za i protiv

Počalji od CRNIJASTREB Čet 12 Dec 2013, 14:50

još o rimskom pravu... dobro
za ili protiv  
da pravnici diskutuju na ozbiljnim temama ovog foruma
CRNIJASTREB
CRNIJASTREB
Lord od Starigrada
Lord od Starigrada

Broj poruka : 10420
Godina : 36
Raspoloženje : PARTIZAN=SRCE ŠAMPIONA
Reputacija : 636
Points : 11106
Datum upisa : 01.07.2012

Nazad na vrh Ići dole

Za i protiv - Page 13 Empty Re: Za i protiv

Počalji od Vazarius Čet 12 Dec 2013, 15:21

Oberine, 

Kublaj Kan je u 13 veku postavio svoju dinastiju i Kini, koja je njemu bila verna, i tada je citava Kina zaista pripadala Mongoliji. To je prvi put bilo da se tako nesto desi Kinezima. A sto se tice Puta svile, slazem se da je to veoma znacajno, ali i to je radilo u 2 smera. Nije bilo iskljucivo vezano za KInu, vec i za takozvani Bliski istok i ceo Mediteran. A ja sam napisao da u zenitu Kina nije bila ekonomski jaca od Rima, i to stvarno jeste tako, nevezano za ovaj cuveni put.
Vazarius
Vazarius
Gospodar Brzorečja
Gospodar Brzorečja

Broj poruka : 3077
Raspoloženje : koracanje
Reputacija : 237
Points : 3432
Datum upisa : 27.06.2011

Nazad na vrh Ići dole

Za i protiv - Page 13 Empty Re: Za i protiv

Počalji od Vazarius Čet 12 Dec 2013, 15:23

Lol Jastro, plus Very Happy
Vazarius
Vazarius
Gospodar Brzorečja
Gospodar Brzorečja

Broj poruka : 3077
Raspoloženje : koracanje
Reputacija : 237
Points : 3432
Datum upisa : 27.06.2011

Nazad na vrh Ići dole

Za i protiv - Page 13 Empty Re: Za i protiv

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 13 od 17 Prethodni  1 ... 8 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17  Sledeći

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu