WORLD OF WESTEROS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Traži
 
 

Rezultati od :
 

 


Rechercher Napredna potraga

Zadnje teme
» Spam Tema....
od Nim Ned 14 Apr 2024, 04:08

» Sta trenutno slusate
od Zevs86 Sub 03 Feb 2024, 23:56

» Slike prirode nam majke
od Lala Pet 26 Maj 2023, 21:46

» Predstavite nam se....
od Assassin Pet 28 Apr 2023, 18:23

» Robert Džordan "Točak vremena"
od Uno Nomesta Pon 26 Sep 2022, 14:57

» Robin Hobb - Vidovnjaci
od Zevs86 Uto 29 Dec 2020, 15:25

» Stiven Erikson- Malaska knjiga palih
od Assassin Pon 13 Apr 2020, 10:31

» Igrice (Generalno)
od Lord M. Pet 03 Apr 2020, 12:33

» Sta sada citate?
od Zevs86 Čet 19 Mar 2020, 19:58

» Winter Is Coming...to HBO
od Zevs86 Čet 19 Mar 2020, 19:55

» Dela, po povoljnoj ceni.
od Vazarius Uto 10 Mar 2020, 08:25

» Srećna 2o2o!
od Assassin Uto 07 Jan 2020, 12:43

» Serije koje volite / trenutno pratite
od Assassin Uto 12 Nov 2019, 16:54

» Silmarilion
od Vazarius Čet 31 Okt 2019, 09:38

» Jezik Čitanja
od White Rabbit Pon 03 Jun 2019, 00:23

» Novi filmovi i filmske novosti
od White Rabbit Pon 03 Jun 2019, 00:19

» "Vukodav" - Marija Semjonova
od Zevs86 Pet 25 Jan 2019, 10:49

» Demon Cycle - Peter V. Brett [spoiler]
od Vazarius Uto 08 Jan 2019, 14:44

» Srećna 2o19!
od Areal Sre 02 Jan 2019, 20:56

» Rejmond E. Fajst "Ratovi kapije sveta"
od Vazarius Pet 19 Okt 2018, 12:46

Pristupi

Zaboravio sam šifru

Ko je trenutno na forumu
Imamo 5 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 5 Gosta :: 1 Provajder

Nema

[ Videti svu listu ]


Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 84 dana Pet 20 Sep 2013, 17:16
Naj bolji poslanici
Зимоврел (15838)
Spisak knjiga naučne fantastike vredne čitanja Vote_lcapSpisak knjiga naučne fantastike vredne čitanja Voting_barSpisak knjiga naučne fantastike vredne čitanja Vote_rcap 
Sparkling Comet (15528)
Spisak knjiga naučne fantastike vredne čitanja Vote_lcapSpisak knjiga naučne fantastike vredne čitanja Voting_barSpisak knjiga naučne fantastike vredne čitanja Vote_rcap 
Assassin (13622)
Spisak knjiga naučne fantastike vredne čitanja Vote_lcapSpisak knjiga naučne fantastike vredne čitanja Voting_barSpisak knjiga naučne fantastike vredne čitanja Vote_rcap 
Zevs86 (11916)
Spisak knjiga naučne fantastike vredne čitanja Vote_lcapSpisak knjiga naučne fantastike vredne čitanja Voting_barSpisak knjiga naučne fantastike vredne čitanja Vote_rcap 
Zandrin (10789)
Spisak knjiga naučne fantastike vredne čitanja Vote_lcapSpisak knjiga naučne fantastike vredne čitanja Voting_barSpisak knjiga naučne fantastike vredne čitanja Vote_rcap 
CRNIJASTREB (10420)
Spisak knjiga naučne fantastike vredne čitanja Vote_lcapSpisak knjiga naučne fantastike vredne čitanja Voting_barSpisak knjiga naučne fantastike vredne čitanja Vote_rcap 
Princ Regar (9341)
Spisak knjiga naučne fantastike vredne čitanja Vote_lcapSpisak knjiga naučne fantastike vredne čitanja Voting_barSpisak knjiga naučne fantastike vredne čitanja Vote_rcap 
LunarFang (9218)
Spisak knjiga naučne fantastike vredne čitanja Vote_lcapSpisak knjiga naučne fantastike vredne čitanja Voting_barSpisak knjiga naučne fantastike vredne čitanja Vote_rcap 
Uno Nomesta (8868)
Spisak knjiga naučne fantastike vredne čitanja Vote_lcapSpisak knjiga naučne fantastike vredne čitanja Voting_barSpisak knjiga naučne fantastike vredne čitanja Vote_rcap 
Nim (8274)
Spisak knjiga naučne fantastike vredne čitanja Vote_lcapSpisak knjiga naučne fantastike vredne čitanja Voting_barSpisak knjiga naučne fantastike vredne čitanja Vote_rcap 

April 2024
PonUtoSreČetPetSubNed
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Kalendar Kalendar


Spisak knjiga naučne fantastike vredne čitanja

5 posters

Ići dole

Spisak knjiga naučne fantastike vredne čitanja Empty Spisak knjiga naučne fantastike vredne čitanja

Počalji od Prince of Ravens Sre 16 Okt 2013, 13:16

Pre nego što počnemo da popunjavamo ovu list moram da napravim mali predgovor za ljude koji imaju averziju prema naučnoj fantastici kao žanru. Mnogi ljudi smatraju da naučna fantastika nije ozbiljna literatura i kao takva nije vredna pomena. Većina ljudi misli da ako su priča i likovi dobri i drama i akcija fenomenalni to automatski znači da to nije naučna fantastika. Ko je još čuo za naučno fantastičnu drama? Obično ljudi kažu "To fenomenalna drama koja je mogla biti smeštena i u moderni seting zato nije naučna fantastika" ... Well wrong. Naučna fantastika samo indirektno pokušava da predvidi budućnost, njen glavni fokus (ako o širokom pojmu kao što je naučna fantastika možemo da pričamo o glavnom fokusu) su ljudi i njihovi pogledi na svet. Nekada je to promena definicije ljudskosti a ponekad je stagnacija srži ljudskosti. Imam još gomile stvari da kažem na tu temu ali me mrzi da kucam tako da počnemo polako sa  velikanima i klasicima žanra.

Ja ću da počnem sa malom listom sa po jednim delom od svakog pisca pa ću da dodajem malo po malo a možda i podelim na podžanrove. Cyberpunk, Futurizam, Space Opera, Hard Sci-Fi, Space Fantasy, Science Fantasy etc, etc.

Frenk Herbert - Dina (jedan od mojih apsolutnih favorita ikada)

Orson Skot - Enderova Igra (pisca ne podnosim ali ovo mu je fenomenalno delo)

Robert Hajnlajn - Starship Troopers (nikada nisam čitao naš prevod tako da se izvinjavam ali znam da je hrvatski
Zvezdani jurišnici) i Luna je okrutna ljubavnica

Isak (Ajzak) Asimov:

- Fondacija (Zadužbina)(nije za svakog ali je fenomenalno delo koje ima specijalno mesto u mom srcu)
- Ja,Robot (većina vas će prepoznati ovaj naslov iz očajnog filma sa Vil Smitom, read a book God Damn it Spisak knjiga naučne fantastike vredne čitanja 3250678809)
- Bogovi Lično (kako je ovde pogodio ekserom u glavu kada je opisivao vanzemaljce iz drugog univerzuma, so freaking alien )
- Pozitronski Čovek (radnje se bavi oko robota koji polako počinje da iskazuje elemente ljudskosti)

Den Simons - Hiperion Kantos (kvatrologija koja dotačinje filozofiju, poeziju i gomile drugih stvari)

Vilijam Gibson - Neuromenser (začetak cyberpunk podžanra)

Džordž Orvel - 1984 (treba li uvod za ovo?)

Adam Daglas - Autostoperski vodič kroz galaksiju (urnebesna komedija, must read)

Džo Haldeman - Večiti Rat (počelo kao aluzija na Vijetnamski rat u budućnosti ali sam proizvod je mnogo bolji)

Ričard Morgan - Altered Carbon (iskreno ne znam da li ima prevod)

Artur Č. Klark:

- Sastanak sa Ramom (nema potrebe da se priča bilo šta o Klarkovim delima, uvek su sa naučne strane precizno tačna i moguća, čak i njegove notacije na kraju dela su uvek zanimljive)
- 2001:Odiseja u Svemiru, 2010: Druga Odiseja, 2061: Treća Odiseja, 3001: Konačna Odiseja (sve je počelo saradnjom sa Kubrikom a završilo sa četiri romana)
-Oko Vremena, Oluja sa Sunca i Prvorođeni (vremenska odiseja napisana u saradnji sa odličnim piscem Stivenom Baksterom, ceo koncept je fenomenalan)
-S Druge strane neba (zbirka priča koje su me kao malom toliko fascinirale da tri dana nisam spavao već samo zevao u nebo)
-Matica Zemlja (na super način prestavlja Solarni sistem gde kolonije na Marsu, Saturnovim i Jupiterovim satelitima postaju nezavisni entiteti kao i porodicu sa Titana)
-Poslednja Teorema (i ujedno i poslednji Klarkov roman koji se bavi životom indijskog matematičara koji rešava Fermatovu poslednju teoremu)

Žil Vern: (pisac sa kojim sam zavoleo žanr i čitanje u globalu)

-Put u središte Zemlje (uglavnom nam ovde Vern pokazuje svoje znanje geologije i arhaičnu teoriju šuplje Zemlje ali sve jedno fascinantno ... makar je meni bilo kao klincu. Mnogi ljudi kažu da je dosadna i teška za razumevanja ali ja nisam to primetio)
-Pet nedelja u balonu (baš to što piše u naslovu Spisak knjiga naučne fantastike vredne čitanja 3250678809)
-Dvadeset hiljada milja pod morem (ovo je moja verzija Mobi Dika :PI ako ima sličnosti sa tim čuvenim delom Hermana Melvila 20.000 milja pod morem je bolje delo. Umesto nautičkih i moreplovačkih opisa ovde imamo opise steampunk podmornice koja može da teroriše svaku mornaricu sveta kao i fenomenalno detaljne opise morskog dna)
-Sa Zemlje na Mesec i Oko Meseca (totalno lude ideje oko ispaljivanja ljudi u svemir sa topovskim đuletom, still awesome!)

H.Dž.Vels:

-Vremeplov (Vremenska mašina u zavisnosti od prevoda) iz nekog razloga me je ovo delo preplašilo kada sam imao 10 godina. Tek sada mogu da skontam šta je Vels hteo da kaže. Dugo sam imao noćnemore od Morloka ...
-Rat Svetova (marsovci došli, pokušali da nas osvoje ... ubio ih grip Spisak knjiga naučne fantastike vredne čitanja 3250678809)
-Ostrvo doktora Monroa (ovo sam čitao kada sam bio malo starije inače bi se isprepadao kao klinac Spisak knjiga naučne fantastike vredne čitanja 3250678809, istražuje amoralnu nauku i eksperimente nad ljudima i životinjama ... veoma slična tematika romana Meri Šeli, super poznatog Doktora Frankenštajna)









Ima još stotine dela ali da započnem polako jer sam veoma lenja osoba.


Poslednji put izmenio Prince of Ravens dana Sre 16 Okt 2013, 23:10, izmenio ukupno 4 puta (Razlog : dodao par)
Prince of Ravens
Prince of Ravens

Broj poruka : 5786
Godina : 34
Raspoloženje : Sorrowfully happy
Reputacija : 791
Points : 6652
Datum upisa : 01.04.2010

Nazad na vrh Ići dole

Spisak knjiga naučne fantastike vredne čitanja Empty Re: Spisak knjiga naučne fantastike vredne čitanja

Počalji od Zandrin Sre 16 Okt 2013, 13:23

Odlicno Rejvene

Ja bih ovde ubacila i H.Dz. Velsa, jednog od pionira naucne fantastike
kuci imam njegove price,
neke bih pomenula

Vremeplov, Ostrvo dr. Moroa - mada cini mi se da je Zim ubacila ovo u klasiku, Ukradeni bacil, Rat svetova- oc mladez ce uglavnom znati za film sa Tom Kruzom
Zandrin
Zandrin
Zakleta sestra
Zakleta sestra

Broj poruka : 10789
Raspoloženje : op trt gevezen zajn
Reputacija : 857
Points : 11712
Datum upisa : 29.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Spisak knjiga naučne fantastike vredne čitanja Empty Re: Spisak knjiga naučne fantastike vredne čitanja

Počalji od Prince of Ravens Sre 16 Okt 2013, 13:26

Kako sam zaboravio Žil Verna i H.Dž. Velsa?
Prince of Ravens
Prince of Ravens

Broj poruka : 5786
Godina : 34
Raspoloženje : Sorrowfully happy
Reputacija : 791
Points : 6652
Datum upisa : 01.04.2010

Nazad na vrh Ići dole

Spisak knjiga naučne fantastike vredne čitanja Empty Re: Spisak knjiga naučne fantastike vredne čitanja

Počalji od Zandrin Sre 16 Okt 2013, 13:37

Htedoh i Verna da dodam, no vec sam postovala post pa me mrzelo da se editujem
Zandrin
Zandrin
Zakleta sestra
Zakleta sestra

Broj poruka : 10789
Raspoloženje : op trt gevezen zajn
Reputacija : 857
Points : 11712
Datum upisa : 29.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Spisak knjiga naučne fantastike vredne čitanja Empty Re: Spisak knjiga naučne fantastike vredne čitanja

Počalji od Zandrin Sre 16 Okt 2013, 14:06

Lem, Capek, pa i King?
Zandrin
Zandrin
Zakleta sestra
Zakleta sestra

Broj poruka : 10789
Raspoloženje : op trt gevezen zajn
Reputacija : 857
Points : 11712
Datum upisa : 29.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Spisak knjiga naučne fantastike vredne čitanja Empty Re: Spisak knjiga naučne fantastike vredne čitanja

Počalji od Зимоврел Sre 16 Okt 2013, 14:33

Јесте, Зан ставила сам све Жила Верна, од Лавкрафта, и књигу Олдуса Хакслија „Храбри нови свет“ на списак класика али свакако им је место и овде Smile

Нисам много сци-фи дела прочитала можда укупно двадесетак али ево да додам на листу још десетак добрих и општепознатих које сам ја читала али нисам сигурна ком тачно поджанру припадају тј. где би се сврстала...

Реј Бредбери: „Фаренхајт 451“ (породица као основна јединица друштва више не постоји)
Ричард Метисон: „Ја сам легенда“
Филип К. Дик: „Сањају ли андроиди електричне овце?“ (по којој је рађен филм Bladerunner)
Ентони Бурџис „Паклена поморанџа“
Пјер Буле „Планета мајмуна“
Карел Чапек „Р.У.Р“ (драма у којој је по први пут употребљена реч робот)
Артур Ц.Кларк „Крај детињства“, „Одисеја у свемиру“
Јевгениј Замјатин „Ми“ (људи морају све време да живе под будним оком камера осим два пута седмично на по сат времена (претеча Великог брата ) и о њима говоре само као о цифрама, нико нема лично име (all citizens are as uniform as possible)
Станислав Лем „Соларис“
Курт Вонегат: „Механички пијанино“, „Кланица 5“, „Временски потрес“
Зимоврел
Зимоврел
Gospa od Zimovrela
Gospa od Zimovrela

Broj poruka : 15838
Godina : 38
Raspoloženje : :)
Reputacija : 2659
Points : 18693
Datum upisa : 09.09.2012

Nazad na vrh Ići dole

Spisak knjiga naučne fantastike vredne čitanja Empty Re: Spisak knjiga naučne fantastike vredne čitanja

Počalji od Nocnoi_Dozor Sre 16 Okt 2013, 22:21

Uglavnom bih se složio sa Zim oko klasika, samo bih tu ubacio i Hajnlajna i Vrli novi svet od Oldusa Hakslija.
Nocnoi_Dozor
Nocnoi_Dozor
Vitez od Zimovrela
Vitez od Zimovrela

Broj poruka : 6765
Godina : 35
Raspoloženje : Ok
Reputacija : 260
Points : 7071
Datum upisa : 11.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Spisak knjiga naučne fantastike vredne čitanja Empty Re: Spisak knjiga naučne fantastike vredne čitanja

Počalji od Esme Weatherwax Sre 16 Okt 2013, 22:59

Ursula Le Gvin? Vecina njenih knjiga su naucna fantastika i to jos kakva Smile
Esme Weatherwax
Esme Weatherwax

Broj poruka : 81
Raspoloženje : vanzemaljsko
Reputacija : 5
Points : 90
Datum upisa : 07.07.2013

Nazad na vrh Ići dole

Spisak knjiga naučne fantastike vredne čitanja Empty Re: Spisak knjiga naučne fantastike vredne čitanja

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu