WORLD OF WESTEROS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Traži
 
 

Rezultati od :
 

 


Rechercher Napredna potraga

Zadnje teme
» Spam Tema....
od Nim Ned 14 Apr 2024, 04:08

» Sta trenutno slusate
od Zevs86 Sub 03 Feb 2024, 23:56

» Slike prirode nam majke
od Lala Pet 26 Maj 2023, 21:46

» Predstavite nam se....
od Assassin Pet 28 Apr 2023, 18:23

» Robert Džordan "Točak vremena"
od Uno Nomesta Pon 26 Sep 2022, 14:57

» Robin Hobb - Vidovnjaci
od Zevs86 Uto 29 Dec 2020, 15:25

» Stiven Erikson- Malaska knjiga palih
od Assassin Pon 13 Apr 2020, 10:31

» Igrice (Generalno)
od Lord M. Pet 03 Apr 2020, 12:33

» Sta sada citate?
od Zevs86 Čet 19 Mar 2020, 19:58

» Winter Is Coming...to HBO
od Zevs86 Čet 19 Mar 2020, 19:55

» Dela, po povoljnoj ceni.
od Vazarius Uto 10 Mar 2020, 08:25

» Srećna 2o2o!
od Assassin Uto 07 Jan 2020, 12:43

» Serije koje volite / trenutno pratite
od Assassin Uto 12 Nov 2019, 16:54

» Silmarilion
od Vazarius Čet 31 Okt 2019, 09:38

» Jezik Čitanja
od White Rabbit Pon 03 Jun 2019, 00:23

» Novi filmovi i filmske novosti
od White Rabbit Pon 03 Jun 2019, 00:19

» "Vukodav" - Marija Semjonova
od Zevs86 Pet 25 Jan 2019, 10:49

» Demon Cycle - Peter V. Brett [spoiler]
od Vazarius Uto 08 Jan 2019, 14:44

» Srećna 2o19!
od Areal Sre 02 Jan 2019, 20:56

» Rejmond E. Fajst "Ratovi kapije sveta"
od Vazarius Pet 19 Okt 2018, 12:46

Pristupi

Zaboravio sam šifru

Ko je trenutno na forumu
Imamo 2 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 2 Gosta

Nema

[ Videti svu listu ]


Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 84 dana Pet 20 Sep 2013, 17:16
Naj bolji poslanici
Зимоврел (15838)
Stiven Erikson- Malaska knjiga palih  - Page 13 Vote_lcapStiven Erikson- Malaska knjiga palih  - Page 13 Voting_barStiven Erikson- Malaska knjiga palih  - Page 13 Vote_rcap 
Sparkling Comet (15528)
Stiven Erikson- Malaska knjiga palih  - Page 13 Vote_lcapStiven Erikson- Malaska knjiga palih  - Page 13 Voting_barStiven Erikson- Malaska knjiga palih  - Page 13 Vote_rcap 
Assassin (13622)
Stiven Erikson- Malaska knjiga palih  - Page 13 Vote_lcapStiven Erikson- Malaska knjiga palih  - Page 13 Voting_barStiven Erikson- Malaska knjiga palih  - Page 13 Vote_rcap 
Zevs86 (11916)
Stiven Erikson- Malaska knjiga palih  - Page 13 Vote_lcapStiven Erikson- Malaska knjiga palih  - Page 13 Voting_barStiven Erikson- Malaska knjiga palih  - Page 13 Vote_rcap 
Zandrin (10789)
Stiven Erikson- Malaska knjiga palih  - Page 13 Vote_lcapStiven Erikson- Malaska knjiga palih  - Page 13 Voting_barStiven Erikson- Malaska knjiga palih  - Page 13 Vote_rcap 
CRNIJASTREB (10420)
Stiven Erikson- Malaska knjiga palih  - Page 13 Vote_lcapStiven Erikson- Malaska knjiga palih  - Page 13 Voting_barStiven Erikson- Malaska knjiga palih  - Page 13 Vote_rcap 
Princ Regar (9341)
Stiven Erikson- Malaska knjiga palih  - Page 13 Vote_lcapStiven Erikson- Malaska knjiga palih  - Page 13 Voting_barStiven Erikson- Malaska knjiga palih  - Page 13 Vote_rcap 
LunarFang (9218)
Stiven Erikson- Malaska knjiga palih  - Page 13 Vote_lcapStiven Erikson- Malaska knjiga palih  - Page 13 Voting_barStiven Erikson- Malaska knjiga palih  - Page 13 Vote_rcap 
Uno Nomesta (8868)
Stiven Erikson- Malaska knjiga palih  - Page 13 Vote_lcapStiven Erikson- Malaska knjiga palih  - Page 13 Voting_barStiven Erikson- Malaska knjiga palih  - Page 13 Vote_rcap 
Nim (8274)
Stiven Erikson- Malaska knjiga palih  - Page 13 Vote_lcapStiven Erikson- Malaska knjiga palih  - Page 13 Voting_barStiven Erikson- Malaska knjiga palih  - Page 13 Vote_rcap 

Maj 2024
PonUtoSreČetPetSubNed
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Kalendar Kalendar


Stiven Erikson- Malaska knjiga palih

+24
Milan981
Sparkling Comet
KrleTuđin
gahgah
Lyanna Stark
Eriops
Oberin Martel
CRNIJASTREB
Zandrin
Zevs86
Prince of Ravens
Lya
AbsintVila
Areal
Ergon Lar Tund
Зимоврел
Assassin
Nocturnal
Uno Nomesta
Lothesse
Nocnoi_Dozor
Chandrian
Lord M.
Vazarius
28 posters

Strana 13 od 15 Prethodni  1 ... 8 ... 12, 13, 14, 15  Sledeći

Ići dole

Stiven Erikson- Malaska knjiga palih  - Page 13 Empty Re: Stiven Erikson- Malaska knjiga palih

Počalji od Vazarius Sre 18 Jan 2017, 01:15

Ponovo poceo Malasku knjigu. Imao sam dosta problema da se prisetim prvog dela, pa sam iscitavao fabulu po netu i razgovarao dosta sa nasim postovanim gospodinom Jastrebom. Otisao do Lagune i sada iscitavam Dveri. Nadam se da ce me osecaj zbunjenosti brzo proci, jer sam se inatio i nisam hteo ponovo da iscitam Meseceve vrtove, koji su me odmah kupili za sve pare sto bi se reklo.  Very Happy
Vazarius
Vazarius
Gospodar Brzorečja
Gospodar Brzorečja

Broj poruka : 3077
Raspoloženje : koracanje
Reputacija : 237
Points : 3432
Datum upisa : 27.06.2011

Nazad na vrh Ići dole

Stiven Erikson- Malaska knjiga palih  - Page 13 Empty Re: Stiven Erikson- Malaska knjiga palih

Počalji od KrleTuđin Sre 18 Jan 2017, 03:20

Ahhh Erikson... babaroga ljubitelja epske fantastike. Very Happy 
Pa Dveri su ti kao da čitaš prvu knjigu, obzirom da se skoro niko iz prve knjige i ne pojavljuje u njoj. Zapravo, znam dosta ljudi koji su upravo to i uradili - na preporuku su počeli Malaz drugom knjigom pa se vratili na prvu. I kažu da im je bilo lakše da prate radnju.
KrleTuđin
KrleTuđin

Broj poruka : 3002
Raspoloženje : ...
Reputacija : 525
Points : 3527
Datum upisa : 20.02.2013

Nazad na vrh Ići dole

Stiven Erikson- Malaska knjiga palih  - Page 13 Empty Re: Stiven Erikson- Malaska knjiga palih

Počalji od Vazarius Sre 18 Jan 2017, 14:05

Mislis da bih morao da obnovim prvu da bih nastavio sa trecom ?  Very Happy
Vazarius
Vazarius
Gospodar Brzorečja
Gospodar Brzorečja

Broj poruka : 3077
Raspoloženje : koracanje
Reputacija : 237
Points : 3432
Datum upisa : 27.06.2011

Nazad na vrh Ići dole

Stiven Erikson- Malaska knjiga palih  - Page 13 Empty Re: Stiven Erikson- Malaska knjiga palih

Počalji od Besi Sre 18 Jan 2017, 15:39

Uh, Erikson. Da, teško je krenuti s prvom. Na prvu loptu, Erikson je dosadan. Medjutim.... morala bih ponovo da krenem ispocetka i da dobro izanaliziram. Dosta komplikuje sa uvodjenjem radnje i likova, na sta nisam navikla (pocetnik sam citalac u EFa).
Besi
Besi

Broj poruka : 82
Godina : 42
Raspoloženje : -_-
Reputacija : 32
Points : 116
Datum upisa : 24.08.2014

Nazad na vrh Ići dole

Stiven Erikson- Malaska knjiga palih  - Page 13 Empty Re: Stiven Erikson- Malaska knjiga palih

Počalji od Vazarius Sre 18 Jan 2017, 16:17

Nemoj da citas nesto sto ti je dosadno. To ti je moja preporuka  Smile bolje ulozi vreme u nesto sto ti se po komentarima drugih svidja.
Vazarius
Vazarius
Gospodar Brzorečja
Gospodar Brzorečja

Broj poruka : 3077
Raspoloženje : koracanje
Reputacija : 237
Points : 3432
Datum upisa : 27.06.2011

Nazad na vrh Ići dole

Stiven Erikson- Malaska knjiga palih  - Page 13 Empty Re: Stiven Erikson- Malaska knjiga palih

Počalji od KrleTuđin Sre 18 Jan 2017, 21:10

Vazo, hmmm nisam na to mislio, ali sad kad si već spomenuo, da, mislim i to. Very Happy 
Radnja Vrtova i Dveri teče paralelno. Ali se u Dverima ne pojavljuje niko iz Vrtova. I onda kada završiš Dveri i kreneš sa Sećanjima Na Led, sve će ti ponovo biti nejasno pošto se radnja u toj trećoj knjizi nastavlja odmah posle prve. A u Sećanjima, opet, nemaš nikoga iz Dveri. 
Tek će ti tad sve biti konfuzno sa novom radnjom, novim likovima itd.
Međutim, mislio sam konkretno da su ljudi serijal Malaz krenuli sa Dverima, i kada završe tu knjigu čitaju Mesečeve Vrtove i bude im lakše, obzirom da su navikli na Eriksonov stil pisanja, imaju ideju kuda ide radnja, sve u svemu, bilo im je lakše da prate, i Vrtovi im nisu bili konfuzni kao ljudima kojima je ta knjiga bila prva. 
Ili kao što je moj komentar sada. Very Happy

Besi, to što kaže Vaza, ako ti ne ide, nemoj da se mučiš. I nema veze to što si početnik u čitanju EF-a. I ja sam pre Eriksona čitao samo Martina, Rotfusa i Red Magle Sandersona. Sada smatram da je Malaška Knjiga Palog najbolji EF serijal. Ikada. Malaz, pa svi ostali. Very Happy 
Stvar je samo u tome što je Malaz jako zahtevan serijal, traži posvećenost i koncentraciju. I da se ne odugovlači sa čitanjem. Upravo zbog svih tih likova i svih tih radnji. 
Jer, kao što rekoh gore, u jednoj knjizi je radnja na jednoj strani planete, u sledećoj na drugoj, pa u petoj na trećoj itd.
Zato se i čita kao jedna knjiga. Od prve do poslednje, bez stajanja. Ne treba ti iskustvo, niti bilo šta drugo nego volja. Samo to.
Ako budeš počela sa čitanjem, pa ako negde zapne, dođi ovde, pitaj šta god te bude interesovalo ili ti bude nejasno, odgovoriću ti ja, Jastreb ili Zevs. 
Forum zna da samo čekam da neko bampuje ovu temu. Very Happy
KrleTuđin
KrleTuđin

Broj poruka : 3002
Raspoloženje : ...
Reputacija : 525
Points : 3527
Datum upisa : 20.02.2013

Nazad na vrh Ići dole

Stiven Erikson- Malaska knjiga palih  - Page 13 Empty Re: Stiven Erikson- Malaska knjiga palih

Počalji od Vazarius Sre 18 Jan 2017, 21:53

@Krle ja sam ovu temu otvorio pre dve i po godine. Od tada sam procitao nekoliko serijala i nikako da se vratim na Malez. Radnja mi je ok za sada. Kao sto sam i ocekivao. Upoznao se sa mapama, likovima. Ima ona grupacija iz Mesecevih vrtova, kji vode Sorry natrag. Tako da su to likovi iz prve knjige. Sto znaci da su 90 posto novi likovi. ali kazemm ti svejedno, kuckao sam se sa Jastrebom ceo dan, i citao wiki da se podsetim. Nisam mogao tek tako opet da zekoracim u svet. Dosta sam rupa popunio i fino ide. Za sada su mi najprijatniji likovi u Dverima Ikarijum i Mapo. Po meni ipak treba procitati meseceve pa ovo bar zbog ovih likova koji se ponavljaju, ali uvidjam i to da se moze citati i ova knjiga prvo.
Vazarius
Vazarius
Gospodar Brzorečja
Gospodar Brzorečja

Broj poruka : 3077
Raspoloženje : koracanje
Reputacija : 237
Points : 3432
Datum upisa : 27.06.2011

Nazad na vrh Ići dole

Stiven Erikson- Malaska knjiga palih  - Page 13 Empty Re: Stiven Erikson- Malaska knjiga palih

Počalji od Vazarius Pet 27 Jan 2017, 15:15

Zavrsio Dveri. Kompaktna knjiga, pregrst likova, jednom glomaznom glavnom radnjom (pustinjski ustanak i bekstvo izbeglica), jednom propratnom (sazimanje mnostuna i samuzeta), i veoma velikim brojem manjih desavanja, spletki i raspleta. Od prvobitne dve, tri druzine, nastaju nebrojano mnogo pojedinacnih sudbina, i da pisac vesto na pocetku svakog poglavlja ne podseca citaoca gde je stao, lako bi se pogubili konci. Srecom pa je Eriksonu to jedna od boljih karakteristika. Bez obzira na to, knjiga mora brzo da se cita. Radnja je izuzetno haoticna i detaljna, ali on to sve lepo uredi, slozi i imas osecaj kao da se sve redja na filmskoj traci. Glavna tema knjige je zaokruzena, ali na takav nacin da nedvosmisleno daje naredbu za nastavak price. Glavni likovi su jos uvek tu, prisutni i spremni da uskoce u nove mracne puteve serijala. Uskoro krecem i sa Secanjima na led, ali to nece biti zavreseno u ovako brzom roku, zbog nedostatka vremena.
Vazarius
Vazarius
Gospodar Brzorečja
Gospodar Brzorečja

Broj poruka : 3077
Raspoloženje : koracanje
Reputacija : 237
Points : 3432
Datum upisa : 27.06.2011

Nazad na vrh Ići dole

Stiven Erikson- Malaska knjiga palih  - Page 13 Empty Re: Stiven Erikson- Malaska knjiga palih

Počalji od KrleTuđin Sub 28 Jan 2017, 04:16

Vazo, vidiš kako se utisak popravlja kada se knjiga ne gnjavi mesecima. Very Happy 
Odlično, samo nastavi da čitaš. Very Happy
KrleTuđin
KrleTuđin

Broj poruka : 3002
Raspoloženje : ...
Reputacija : 525
Points : 3527
Datum upisa : 20.02.2013

Nazad na vrh Ići dole

Stiven Erikson- Malaska knjiga palih  - Page 13 Empty Re: Stiven Erikson- Malaska knjiga palih

Počalji od Vazarius Sub 28 Jan 2017, 15:30

Pa da, brzo sam procitao. Idem sada da kupim Secanja na led, al nece to tako da ide. Nisam ja nikad ni imao los utisak, za sada. A Erikson mora brzo da se cita, znas i sam. Bukvalno zaboravis sta se desilo sa odredjenim likovima nako 80 stranica, ali kao stosam rekao on to vesto podseti na pocetku svake celine ko je gde i sa kim. Mamuran sam pa kuckam nerazumno  Rolling Eyes
Vazarius
Vazarius
Gospodar Brzorečja
Gospodar Brzorečja

Broj poruka : 3077
Raspoloženje : koracanje
Reputacija : 237
Points : 3432
Datum upisa : 27.06.2011

Nazad na vrh Ići dole

Stiven Erikson- Malaska knjiga palih  - Page 13 Empty Re: Stiven Erikson- Malaska knjiga palih

Počalji od Vazarius Pet 03 Feb 2017, 18:35

Zavrsio prvi de Secanja na led (po laguninoj podeli postoje dve knjige). NIsam ocekvao ovoliko lepog uvoda od Eriksona. Fino podseca na desavanja u Mesecevim vrtovima i siri dalje ranju. Nepotrebno je reci da mu jeovo najbolji deo do sada. Upecatljivo je dalje objanjenje mitologije i istorijata sveta, porekla rasa. Najtecnija knjiga za sada u serijalu, prebogata pozadinskom pricom glavnih likova. I onaj trenutak kada prvi put procitas o K'"cejn S'malima, pa se mislis ne nemoguce da su ono sto sam procitao... Pa onda izguglas slike da vidis dal nemas preterano bujnu mastu. Kad ono fuuuuck pa oni su stvarno.... da ne spojlujem Very Happy Very Happy Very Happy
Vazarius
Vazarius
Gospodar Brzorečja
Gospodar Brzorečja

Broj poruka : 3077
Raspoloženje : koracanje
Reputacija : 237
Points : 3432
Datum upisa : 27.06.2011

Nazad na vrh Ići dole

Stiven Erikson- Malaska knjiga palih  - Page 13 Empty Re: Stiven Erikson- Malaska knjiga palih

Počalji od Zevs86 Pet 03 Feb 2017, 20:49

Secanja na led mi je najbolji deo, odmah posle drugog dela Very Happy Drugi deo mi je i dalje neprevazidjen...
Inace nastavljam sa osmim delom, pa dokle stignem Stiven Erikson- Malaska knjiga palih  - Page 13 3250678809 Tj koliko izrdzim Very Happy
Zevs86
Zevs86
Lord zaštitnik Dola
Lord zaštitnik Dola

Broj poruka : 11916
Godina : 37
Raspoloženje : Meh
Reputacija : 651
Points : 12647
Datum upisa : 28.02.2012

Nazad na vrh Ići dole

Stiven Erikson- Malaska knjiga palih  - Page 13 Empty Re: Stiven Erikson- Malaska knjiga palih

Počalji od KrleTuđin Pet 03 Feb 2017, 20:57

Sećam se da smo se ranije na forumu "delili" na one kojima su Dveri najdraže i one kojima su to Sećanja. Doduše, tada su i bila izdata samo ta tri dela. Very Happy 
Moram da te pohvalim za brzinu, ti si se baš bacio na iščitavanje, a? Super bre! Very Happy 
Što se same knjige tiče, biće toga još, obzirom da je istorija preko 300K godina i.... da ti ne spojlujem. Very Happy 

Meni je recimo fascinantno to što se o sistemu magije uči sa svakom novom knjigom. Od potpune nepoznanice šta su to ti "bogazi" i kako funkcionišu, postepeno ti Erikson otvara vrata, jedna za drugom i shvataš "u je", "u jee", "U JEEE". Very Happy 
I sad kad razmislim, i bolje je što je to tako ostavio, svaki aspekt - sa svakom novom knjigom, nego da je pokušao sve da nagura u Mesečeve Vrtove, jer je ovaj sistem magije i dalje najkompleksniji sa kojim sam se ja susreo u različitim knjigama epske fantastike. Mada, nije morao ni toliko da nas liši, u prvoj knjizi, objašnjenja, šta i kako. Very Happy 
K'čejn Š'mali... a brate... kad Anomandaris može da se pretvara u je*enog Zmaja, onda može i njih da ubaci. Very Happy
KrleTuđin
KrleTuđin

Broj poruka : 3002
Raspoloženje : ...
Reputacija : 525
Points : 3527
Datum upisa : 20.02.2013

Nazad na vrh Ići dole

Stiven Erikson- Malaska knjiga palih  - Page 13 Empty Re: Stiven Erikson- Malaska knjiga palih

Počalji od Vazarius Pon 06 Feb 2017, 21:09

Pa trenutno imam malo vise vremena pa iscitavam, al ono polako, za standarde ovog foruma  Very Happy. Poceo danas drugu laguninu knjigu Secanja na led. Da, magijski sistem iz stranice u stranicu otkriva nove stvari i pojedinosti. Cika me malo da idem na malazan wiki, ali ovako je sladje kada saznas citajuci knjige.
Vazarius
Vazarius
Gospodar Brzorečja
Gospodar Brzorečja

Broj poruka : 3077
Raspoloženje : koracanje
Reputacija : 237
Points : 3432
Datum upisa : 27.06.2011

Nazad na vrh Ići dole

Stiven Erikson- Malaska knjiga palih  - Page 13 Empty Re: Stiven Erikson- Malaska knjiga palih

Počalji od Vazarius Ned 12 Feb 2017, 22:51

Zavrsio Secanja na led. Pravi nastavak Mesecevih vrtova. Stari likovi su produbljeni, novi koji su ubaceni su zaista jako originalni, narocito Itkovijan i Segulasi. Opet po meni malo previse likova kada se sve sabere, ali to je eriksonov stil. Sve on to lepo spoji, sve zaplete, puteve, sudbine. A naravno sve spojeno kulminira u epskoj zavrsnici bez koje ovaj serijal ne moze. Jel sam vec rekao da ovde nema klasicnih zloca? Ne samo da ih nema nego se ponekad zapitate da li su ispravne odluke glavnih protagonista. Kada se knjiga zavrsi ima se osecaj vece zaokruzenosti nego u odnosu na prvu knjigu, pa mozda i drugu. Konkretno, Paran deluje daleko zanimljivije za citanje. Bogovi i drevne rase imaju ponekad vise ljudksih osobina od samih ljudi, u tolikoj meri da se ni grcki epovi ne mohu uporediti sa ovim delom, sto ne mora da znaci da je to pozitivna stvar. U ovom obimnom svetu koji podseca na rasplet neke simfonijske mitoloske metal pesme se lako uocava ko je zaista, u pravom smislu te reci naslednik velikog Tolkina.
Vazarius
Vazarius
Gospodar Brzorečja
Gospodar Brzorečja

Broj poruka : 3077
Raspoloženje : koracanje
Reputacija : 237
Points : 3432
Datum upisa : 27.06.2011

Nazad na vrh Ići dole

Stiven Erikson- Malaska knjiga palih  - Page 13 Empty Re: Stiven Erikson- Malaska knjiga palih

Počalji od KrleTuđin Pon 13 Feb 2017, 17:32

Dakle? Tim Dveri ili Tim Sećanja?  Laughing
Ček da upoznaš Kotilijona (kako je on beše preveden kod nas?). Ali da ga baš upoznaš. Very Happy 
I braću Sengare. Very Happy I Baga i Tehola, apsolutno najomiljenije likove iz ovog serijala. Very Happy 
Tolkin? Hmm... da, može se reći tako... ali samo po pitanju obima mitologije. Sve ostalo su jabuke i pomorandže, zar se ne slažeš? Very Happy
KrleTuđin
KrleTuđin

Broj poruka : 3002
Raspoloženje : ...
Reputacija : 525
Points : 3527
Datum upisa : 20.02.2013

Nazad na vrh Ići dole

Stiven Erikson- Malaska knjiga palih  - Page 13 Empty Re: Stiven Erikson- Malaska knjiga palih

Počalji od Vazarius Pon 13 Feb 2017, 20:49

Ja sam tim Secanja od pocetka citanja treceg dela.  Very Happy
Isao do Lagune da uzmem Kucu lanaca procitao oko 200 str. Mnogo sam se prijatno iznenadio. Koliko je paznji posvetio Karsi varvarinu. Pa ne znam u ove prve cetri knjige da je izdvojio toliko stranica za nekog. I sad bi se povezao da uporedim sa Tolkinom i da ti odgovorim na pitanje. Mene najvise interesuje svet kod Malaz serijala, isto kao kod Tolkina. Sama trilogija Gospodara mi je daleko ispod Silmariliona, koju smatram za top 5 ili cak tri procitane knjige ikada. E vidis sve ove knjige malaza posmatram kao veliki jedinstveni novi Silmarilion. Jer da se ne lazemo nije Eriksonu nacin pripovednja najveci plus, kao Aberkrombiju, Rotfusu, ili tvom jako voljenom Brendonu. Mada me je jako podsetio na Aberkrombija u cetvrtoj knjizi, i to jako pozitivno. Hocu da zakljucim da meni oni nisu jabuke i pomorandze jer obojici je svet i mitologija na prvom mestu, sa razlicitim akcentima. Tolkin akcentuje jezik i mitologiju, a Erikson istoriju, antropologiju i arheologiju. Sto bi se reklo, svako svoju struku. Razlika je u tome sto su jedne svetlije i starije vockice a druge su mracnije i modernije zbrkane Very Happy  Po meni, da podvucem, sama ta zbijenost i uredjeni haos likova i okoline asocira na veliku povezanost dva majstora  Surprised
Vazarius
Vazarius
Gospodar Brzorečja
Gospodar Brzorečja

Broj poruka : 3077
Raspoloženje : koracanje
Reputacija : 237
Points : 3432
Datum upisa : 27.06.2011

Nazad na vrh Ići dole

Stiven Erikson- Malaska knjiga palih  - Page 13 Empty Re: Stiven Erikson- Malaska knjiga palih

Počalji od KrleTuđin Čet 16 Feb 2017, 12:27

Pa to je to, u suštini se slažemo. Very Happy 
Karsa Orlong je jedan od glavnih likova Malaške Knjige, tako da očekuj dosta o njemu u knjigama. Very Happy 
Reci mi, kada završiš Plime Ponoći, šta ćeš dalje? Nastavljaš na engleskom ili čekaš prevod Bonehuntersa?
KrleTuđin
KrleTuđin

Broj poruka : 3002
Raspoloženje : ...
Reputacija : 525
Points : 3527
Datum upisa : 20.02.2013

Nazad na vrh Ići dole

Stiven Erikson- Malaska knjiga palih  - Page 13 Empty Re: Stiven Erikson- Malaska knjiga palih

Počalji od Vazarius Uto 21 Feb 2017, 21:25

Pa nisam citao od kada sam zapoceo Kucu, nisam imao vremena. Mislim da necu citati na englesko. Plana mi je da malo citam Presfilda ili Simonsa.  Very Happy
Vazarius
Vazarius
Gospodar Brzorečja
Gospodar Brzorečja

Broj poruka : 3077
Raspoloženje : koracanje
Reputacija : 237
Points : 3432
Datum upisa : 27.06.2011

Nazad na vrh Ići dole

Stiven Erikson- Malaska knjiga palih  - Page 13 Empty Re: Stiven Erikson- Malaska knjiga palih

Počalji od Vazarius Sub 25 Feb 2017, 10:34

KrleTuđin ::Pa to je to, u suštini se slažemo. Very Happy 
Karsa Orlong je jedan od glavnih likova Malaške Knjige, tako da očekuj dosta o njemu u knjigama. Very Happy 
Reci mi, kada završiš Plime Ponoći, šta ćeš dalje? Nastavljaš na engleskom ili čekaš prevod Bonehuntersa?

Da, lepo je napravio pricu za Karsu, i povezao sa drugom knjigom u serijalu. U cetvrtoj knjizi imam osecaj da je sve mnogo dublje, prica poznata, ima vise prostora za sitne informacije, detaljisanje. Svaka nova knjiga je bolja od prethodne. Eriksonovo umece se poboljsava, lepse pise, bolje povezuje, lakse prezentuje.
Vazarius
Vazarius
Gospodar Brzorečja
Gospodar Brzorečja

Broj poruka : 3077
Raspoloženje : koracanje
Reputacija : 237
Points : 3432
Datum upisa : 27.06.2011

Nazad na vrh Ići dole

Stiven Erikson- Malaska knjiga palih  - Page 13 Empty Re: Stiven Erikson- Malaska knjiga palih

Počalji od KrleTuđin Sub 25 Feb 2017, 15:20

Baš tako. I taj boljitak iz knjige u knjigu se još više uočava kada ga ne sakati prevod, već čitaš "u originalu". Videćeš uostalom kada stigneš do Sakatog Boga. Ne pričam ja napamet i dosađujem ljudima da čitaju serijal i pritom ga nazivam najboljim ef serijalom. Ikada. Very Happy 
Što se tiče Karse i tog povezivanja priče sa prethodnim knjigama, navikni se na to, jer tek sad sledi eksplozija novih likova koje ćeš moći na taj način, kroz prethodne knjige da povezuješ sa nekim drugim događajima, pa ćeš imati različite perspektive... ma, milina. 
I ono što je najbitnije, bez obzira što će uslediti poplava novih likova, baš zbog tog Eriksonovog poboljšanja u pisanju, neće ti biti teško da pratiš. Barem tako ljudi kažu, ne znam, meni je samo prva knjiga bila problem, sve ostalo, kada sam navikao - laganica. Very Happy
KrleTuđin
KrleTuđin

Broj poruka : 3002
Raspoloženje : ...
Reputacija : 525
Points : 3527
Datum upisa : 20.02.2013

Nazad na vrh Ići dole

Stiven Erikson- Malaska knjiga palih  - Page 13 Empty Re: Stiven Erikson- Malaska knjiga palih

Počalji od Vazarius Sub 25 Feb 2017, 21:49

Ma sada cu sve manje i manje vremena imati. Cek prvo Kucu lanaca da zavrsim, vidis da sam oduzio. Mnogo pluseva je ova knjiga zadobila. Nema puno mitologije, ali ima misterije, dosta misterije! Jednostavno ovoom knjigom je prelomio i promenio blago stil, pozitivno govoreci. Cak i sporedni likovi koji se prvi put pojavljuju su ok karakterizovani. Covek je izbacivao knjigu godisnje i vidi se da mu su mu prve dve bile zagrevanje. Mada znam da odredjene persone najvise gotive drugi deo  Stiven Erikson- Malaska knjiga palih  - Page 13 3250678809
Vazarius
Vazarius
Gospodar Brzorečja
Gospodar Brzorečja

Broj poruka : 3077
Raspoloženje : koracanje
Reputacija : 237
Points : 3432
Datum upisa : 27.06.2011

Nazad na vrh Ići dole

Stiven Erikson- Malaska knjiga palih  - Page 13 Empty Re: Stiven Erikson- Malaska knjiga palih

Počalji od Vazarius Uto 08 Maj 2018, 19:32

Evo mene i mog godisnjeg iscitavanja Maleza. Zavrsio prvi deo Kuce Lanaca. Valjda zavrsavam celu uskoro. Vise mi obnavljanje gradiva pri citanju nije potrebno. Sve Erikson lepo podseti u sve kvalitetnijim dijalozima. Cetvrti deo je po kvalitetu ravan trecem. Mozda cak i bogatiji jezicki, mitoloski jos uvek ne. Bas se vidi evolucija i sazrevanje pisca. Bas steta za one ljude koji batale serijal posle prve knjige. Novi lik Karsa Olong zauzima vec polovinu procitanog. Kao zasebma knjiga. Stari likovi, sveze avanture, neotkrivene tajne, ma maestralno.
Vazarius
Vazarius
Gospodar Brzorečja
Gospodar Brzorečja

Broj poruka : 3077
Raspoloženje : koracanje
Reputacija : 237
Points : 3432
Datum upisa : 27.06.2011

Nazad na vrh Ići dole

Stiven Erikson- Malaska knjiga palih  - Page 13 Empty Re: Stiven Erikson- Malaska knjiga palih

Počalji od Vazarius Uto 22 Maj 2018, 13:08

Zavrsio Kucu Lanaca konacno. Stilski najbolja knjiga serijala. Sto se tice same epike, malo slabija od Secanja na led. Posle cetiri procitane knjige se uoblicila prica i likovi. Licnosti su dublje, bolje ih poznajete, shvatate. Karsa Orlong je zaista odlicno opisan, kako akciono tako i emotivno. Do sada najbolja karakterizacija serijala.

Kupio sam Plime ponoci, odlucio da ne citam na engleskom avanture Korbala i Boselena. Znam da je peta knjiga totalno zasebna i nepovezana u principu sa prethodnim. Sve bit to trebalo da se spoji u sestoj koja je izasla ovog meseca. Mada, posto vidim da se serijal dobro prodaje, Laguna je mogla da izda novelu Noc nozeva pre Kostolovaca. Procitao sam na vise mesta da je bitna.
Vazarius
Vazarius
Gospodar Brzorečja
Gospodar Brzorečja

Broj poruka : 3077
Raspoloženje : koracanje
Reputacija : 237
Points : 3432
Datum upisa : 27.06.2011

Nazad na vrh Ići dole

Stiven Erikson- Malaska knjiga palih  - Page 13 Empty Re: Stiven Erikson- Malaska knjiga palih

Počalji od mikica Sub 08 Sep 2018, 13:54

Da li neko ima u pdf  ili nekom e formatu Meseceve vrtove? pokusala sam da skinem sa postavljenog linka ali vise ne radi.
mikica
mikica

Broj poruka : 6
Raspoloženje : :-)
Reputacija : 0
Points : 6
Datum upisa : 08.09.2018

Nazad na vrh Ići dole

Stiven Erikson- Malaska knjiga palih  - Page 13 Empty Re: Stiven Erikson- Malaska knjiga palih

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 13 od 15 Prethodni  1 ... 8 ... 12, 13, 14, 15  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu