WORLD OF WESTEROS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Traži
 
 

Rezultati od :
 

 


Rechercher Napredna potraga

Zadnje teme
» Spam Tema....
od Nim Ned 14 Apr 2024, 04:08

» Sta trenutno slusate
od Zevs86 Sub 03 Feb 2024, 23:56

» Slike prirode nam majke
od Lala Pet 26 Maj 2023, 21:46

» Predstavite nam se....
od Assassin Pet 28 Apr 2023, 18:23

» Robert Džordan "Točak vremena"
od Uno Nomesta Pon 26 Sep 2022, 14:57

» Robin Hobb - Vidovnjaci
od Zevs86 Uto 29 Dec 2020, 15:25

» Stiven Erikson- Malaska knjiga palih
od Assassin Pon 13 Apr 2020, 10:31

» Igrice (Generalno)
od Lord M. Pet 03 Apr 2020, 12:33

» Sta sada citate?
od Zevs86 Čet 19 Mar 2020, 19:58

» Winter Is Coming...to HBO
od Zevs86 Čet 19 Mar 2020, 19:55

» Dela, po povoljnoj ceni.
od Vazarius Uto 10 Mar 2020, 08:25

» Srećna 2o2o!
od Assassin Uto 07 Jan 2020, 12:43

» Serije koje volite / trenutno pratite
od Assassin Uto 12 Nov 2019, 16:54

» Silmarilion
od Vazarius Čet 31 Okt 2019, 09:38

» Jezik Čitanja
od White Rabbit Pon 03 Jun 2019, 00:23

» Novi filmovi i filmske novosti
od White Rabbit Pon 03 Jun 2019, 00:19

» "Vukodav" - Marija Semjonova
od Zevs86 Pet 25 Jan 2019, 10:49

» Demon Cycle - Peter V. Brett [spoiler]
od Vazarius Uto 08 Jan 2019, 14:44

» Srećna 2o19!
od Areal Sre 02 Jan 2019, 20:56

» Rejmond E. Fajst "Ratovi kapije sveta"
od Vazarius Pet 19 Okt 2018, 12:46

Pristupi

Zaboravio sam šifru

Ko je trenutno na forumu
Imamo 3 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 3 Gosta :: 1 Provajder

Nema

[ Videti svu listu ]


Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 84 dana Pet 20 Sep 2013, 17:16
Naj bolji poslanici
Зимоврел (15838)
PM - koliko su stvarno privatne poruke na forumima Vote_lcapPM - koliko su stvarno privatne poruke na forumima Voting_barPM - koliko su stvarno privatne poruke na forumima Vote_rcap 
Sparkling Comet (15528)
PM - koliko su stvarno privatne poruke na forumima Vote_lcapPM - koliko su stvarno privatne poruke na forumima Voting_barPM - koliko su stvarno privatne poruke na forumima Vote_rcap 
Assassin (13622)
PM - koliko su stvarno privatne poruke na forumima Vote_lcapPM - koliko su stvarno privatne poruke na forumima Voting_barPM - koliko su stvarno privatne poruke na forumima Vote_rcap 
Zevs86 (11916)
PM - koliko su stvarno privatne poruke na forumima Vote_lcapPM - koliko su stvarno privatne poruke na forumima Voting_barPM - koliko su stvarno privatne poruke na forumima Vote_rcap 
Zandrin (10789)
PM - koliko su stvarno privatne poruke na forumima Vote_lcapPM - koliko su stvarno privatne poruke na forumima Voting_barPM - koliko su stvarno privatne poruke na forumima Vote_rcap 
CRNIJASTREB (10420)
PM - koliko su stvarno privatne poruke na forumima Vote_lcapPM - koliko su stvarno privatne poruke na forumima Voting_barPM - koliko su stvarno privatne poruke na forumima Vote_rcap 
Princ Regar (9341)
PM - koliko su stvarno privatne poruke na forumima Vote_lcapPM - koliko su stvarno privatne poruke na forumima Voting_barPM - koliko su stvarno privatne poruke na forumima Vote_rcap 
LunarFang (9218)
PM - koliko su stvarno privatne poruke na forumima Vote_lcapPM - koliko su stvarno privatne poruke na forumima Voting_barPM - koliko su stvarno privatne poruke na forumima Vote_rcap 
Uno Nomesta (8868)
PM - koliko su stvarno privatne poruke na forumima Vote_lcapPM - koliko su stvarno privatne poruke na forumima Voting_barPM - koliko su stvarno privatne poruke na forumima Vote_rcap 
Nim (8274)
PM - koliko su stvarno privatne poruke na forumima Vote_lcapPM - koliko su stvarno privatne poruke na forumima Voting_barPM - koliko su stvarno privatne poruke na forumima Vote_rcap 

April 2024
PonUtoSreČetPetSubNed
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Kalendar Kalendar


PM - koliko su stvarno privatne poruke na forumima

+7
Ergon Lar Tund
CRNIJASTREB
Nim
do_balcaka
Princ Regar
Chandrian
VojaLu
11 posters

Ići dole

PM - koliko su stvarno privatne poruke na forumima Empty PM - koliko su stvarno privatne poruke na forumima

Počalji od VojaLu Pet 11 Jan 2013, 15:21

Nisam mogao da otvorim temu nigde drugde... Evo ovde, znam da su neki imali pitanja u vezi sa ovim skoro, a kako će možda naučna karijera krenuti u jednom svom delu u ovom smeru želeo bih da podelim jedno moje saznanje sa vama:

Kako su se pre nekog vremena javile sumnje da privatne poruke nisu privatne, a kako je moj posao i donekle vezan za sigurnost podataka želeo sam da podelim sa svima na forumu trenutno činjenično stanje po tom pitanju. Skoro sam se zainteresovao za ovu oblast nakon predavanja jednog od mojih kolega koji je inače i profesor na fakultetu bezbednosti. Želeo bih da ovo svi shvatite samo i jedino kao dobronamernu poruku. Takođe, ne optužujem Edarda ni za šta, ovo je samo ono što sam uspeo da saznam baveći se ovom temom do sad. Nadam se da bi neko mogao da mi ukaže ako grešim negde. Smatram da bi ovo svaki korisnik interneta trebao da zna, i žao mi je što se ranije nisam interesovao za ovakve stvari.

Dakle, ovaj forum na kojem se mi nalazimo rađen je u open source programu phpBB 2. Inače poznato je da PM (private massage) nije toliko privatna na bilo kom forumu. Evo zašto:

1. Poruka se ne kriptuje na forumima (ako je slučaj da se poruke kriptuju - bravo Edi ako si to ubacio) - zbog toga čist tekst ostaje u bazi i moguće je doći do njega, tj do sadržaja poruke. Ovo može samo da radi gazda (owner) ili admin koji ima ista prava, a ja verujem da Edard to ne zloupotrebljava. Mnoge su polemike vezano za ovo, ali u principu tako nešto je neophodno jer postoje ljudi koji mogu da vređaju preko PM ili spamuju i td. Postoji čak i MOD/hak za phpBB koji se zove phpBB Private Message Moderation, koji owner može instalirati i koji omogućava lagodnije baratanje privatnim porukama. Takođe, admin sa punim pravima kao owner, može isto da radi.

2. Drugi vid uvida u PM je da admin promeni vašu lozinku (ako mu je kojim slučajem to dozvoljeno), i pogleda vaše poruke. Ovo je već teža zloupotreba, ali se lako može provaliti, jer vam u ovom slučaju mora biti javljeno da vam lozinka nije važeća, i da morate ponovo da je pravite. Meni se ovako nešto desilo na SBB mail serveru, sreća pa taj mail nisam koristio.

Dakle kao što vidite poruke nisu baš privatne, kako im ime kaže, i pošto sam to saznao želim da to podelim sa vama. Imajte na umu ovo kada šaljete bilo kakve PM na bilo kom forumu. Isto imajte to na umu i kad šaljete e-mailove, ako e-mail nije kriptovan i digitalno potpisdan, ista ova mogućnost postoji. Naravno ima još drugih načina dolaska do vaših poruka i podataka, ali to je već hakerisanje.

Na forumima, smatram i ja to, vlasnik ima puno pravo da, ako želi, ima uvid u vaše privatne poruke. Jedino što se mora jasno reći svim korisnicima da poruke nisu privatne već lične, kako nam i stiže na e-mail. Tamo piše Pristigla vam je lična poruka.

Ovde na forumu ako napunite Inbox poruke se same brišu, međutim ja sam npr. jedno vreme Inbox redovno čistio kako bi sačuvao neke poruke. Znam da Ubica tvrdi da ne mogu da se čitaju PM, ali očigledno do sad nije znao za sve ovo. I verujem da on i Vičer to ne mogu. Verujem da to može samo Edard, ali ne verujem da ga to interesuje, osim ako mu neko ne prijavi zloupotrebu ili vređanje u PM.

Edarde izvini ako sam ti napravio neku frku zbog ovoga. Bilo bi lepo da znamo ove stvari. I da se i privatne poruke preimenuju u lične poruke, i da se zna ko može da ih vidi, ako nisi ubacio neku kriptografiju sa digitalnim potpisom koja rešava sve ovo. U tom slučaju si car, kralj, prvak u skoku u dalj Very Happy

Živi bili! Svako dobro!

VojaLu
VojaLu
Savant
Savant

Broj poruka : 5172
Godina : 42
Raspoloženje : Radioaktivno
Reputacija : 829
Points : 6055
Datum upisa : 22.05.2012

https://www.facebook.com/vojalu

Nazad na vrh Ići dole

PM - koliko su stvarno privatne poruke na forumima Empty Re: PM - koliko su stvarno privatne poruke na forumima

Počalji od Chandrian Pet 11 Jan 2013, 15:34

Dobar tekst vojo! +
A kaži mi kako da znam da li mi je e-mail kriptovan i digitalno potpisan?
Chandrian
Chandrian
Kralj Rojnara, Andala i Prvih ljudi, gospodar Sedam kraljevstava
Kralj Rojnara, Andala i Prvih ljudi, gospodar Sedam kraljevstava

Broj poruka : 5140
Godina : 32
Raspoloženje : ^
Reputacija : 604
Points : 5794
Datum upisa : 21.12.2012

Nazad na vrh Ići dole

PM - koliko su stvarno privatne poruke na forumima Empty Re: PM - koliko su stvarno privatne poruke na forumima

Počalji od VojaLu Pet 11 Jan 2013, 15:40

Pa ako radiš u nekoj Security opterećenoj firmi kao ja onda jeste Very Happy inače teško Very Happy

Inače npr. gmail - google može da skenira tvoje mejlova ali to radi automatski tj. imaju robota evo vidi link
http://webapps.stackexchange.com/questions/23407/does-google-read-my-email

A fejsbuk da ne prilčam oni su poznati po tome Very Happy

I da, kako postoji MOD za čitanje i drugo za PM tako postoji i MOD za kriptovanje PM, nadam se da imamo ovaj drugi instaliran na forumu Very Happy
VojaLu
VojaLu
Savant
Savant

Broj poruka : 5172
Godina : 42
Raspoloženje : Radioaktivno
Reputacija : 829
Points : 6055
Datum upisa : 22.05.2012

https://www.facebook.com/vojalu

Nazad na vrh Ići dole

PM - koliko su stvarno privatne poruke na forumima Empty Re: PM - koliko su stvarno privatne poruke na forumima

Počalji od Princ Regar Pet 11 Jan 2013, 15:48

Lepo je sve to, ali ne mogu a da ne prokometarisem da kada smo Nim i ja skretali paznju na ovo, drugi su samo podjebavali, i cak smatrali sta je tu toliko cudno i strasno pa da se nerviramo, ama bas niko nije ni rec rekao, mozda Zevs malo Smile
Princ Regar
Princ Regar

Broj poruka : 9341
Godina : 35
Raspoloženje : :)
Reputacija : 630
Points : 10066
Datum upisa : 13.09.2011

Nazad na vrh Ići dole

PM - koliko su stvarno privatne poruke na forumima Empty Re: PM - koliko su stvarno privatne poruke na forumima

Počalji od VojaLu Pet 11 Jan 2013, 15:53

Pa evo ja sam sad rekao, između ostalog toga sam se setio kad sam slušao gore pomenuto predavanje pa sam istraživao kako bi vas sve informisao, jer očigledno dosta ljudi ovo ne zna, a bitno je da zna. Istraživanje je trajalo malo duže vremena, ali evo odgovorih vam na vaša pitanja od tada
VojaLu
VojaLu
Savant
Savant

Broj poruka : 5172
Godina : 42
Raspoloženje : Radioaktivno
Reputacija : 829
Points : 6055
Datum upisa : 22.05.2012

https://www.facebook.com/vojalu

Nazad na vrh Ići dole

PM - koliko su stvarno privatne poruke na forumima Empty Re: PM - koliko su stvarno privatne poruke na forumima

Počalji od do_balcaka Pet 11 Jan 2013, 15:57

Ja sam pobornik onog (sto mnogi smatraju teorijom zavere), da sve sto je digitalni nije i privatno. Odnosno, cim nesto prebacujemo u digitalni format u bilo kom obliku, uvek ce postojati mogucnost da to neko, negde, nekada vidi. Sa ili bez naseg znanja.
Zbog toga svima govorim da sve sto pisu i kace na net, moraju biti spremni na to da su ti podaci postali javni.
do_balcaka
do_balcaka
Lord od Užasnika
Lord od Užasnika

Broj poruka : 856
Godina : 35
Raspoloženje : Ja furam starke, a mala bi da fura spic papke!
Reputacija : 46
Points : 936
Datum upisa : 15.03.2012

https://www.facebook.com/balcakovic

Nazad na vrh Ići dole

PM - koliko su stvarno privatne poruke na forumima Empty Re: PM - koliko su stvarno privatne poruke na forumima

Počalji od Nim Pet 11 Jan 2013, 16:20

Edard je meni pisao kad je bila sva ona frka, zapravo raspitivao se sta je problem i rekao da samo on moze da cita poruke (a svi znamo koliko je on zainteresovan za forum Very Happy )..
Sto se tice Assassina i Witchera posle igre prestola sam sigurna da ne mogu da citaju Very Happy Very Happy
Nim
Nim
Kraljica Rojnara, Andala i Prvih ljudi, gospodarica Sedam kraljevstava
Kraljica Rojnara, Andala i Prvih ljudi, gospodarica Sedam kraljevstava

Broj poruka : 8274
Godina : 36
Raspoloženje : kiselo grozdje :P
Reputacija : 387
Points : 8677
Datum upisa : 13.03.2012

Nazad na vrh Ići dole

PM - koliko su stvarno privatne poruke na forumima Empty Re: PM - koliko su stvarno privatne poruke na forumima

Počalji od CRNIJASTREB Pet 11 Jan 2013, 16:22

Regare ja nisam podjebavao već naglasio da je to kršenje ustava.... Uostalom svako zna da na internetu nema privatnosti, i da ako nešto krijete pogrešno ste mjesto izabrali... Naravno ovo je super forum pa je svejedno....
CRNIJASTREB
CRNIJASTREB
Lord od Starigrada
Lord od Starigrada

Broj poruka : 10420
Godina : 36
Raspoloženje : PARTIZAN=SRCE ŠAMPIONA
Reputacija : 636
Points : 11106
Datum upisa : 01.07.2012

Nazad na vrh Ići dole

PM - koliko su stvarno privatne poruke na forumima Empty Re: PM - koliko su stvarno privatne poruke na forumima

Počalji od VojaLu Pet 11 Jan 2013, 16:51

U pravu ste da je internet javno mesto, ja isto ovde sam prilično otvoren, mislim postujem slike, ime sve znate o meni... Ali ima ljudi koji bi sakrili svoju privatnost a posebno ako piše privatna poruka misle da niko ne vidi, zato sam napisao ovaj tekst.

Takođe, postoje naćini da zaštitite svoje podatke, ili ono bar da ne ostavite otključanu kuću da uđe ko kad hoće, nego da mora dobro da se pomuči da bi ušao Very Happy , o tome ću možda nekom drugom prilikom u ovoj temi Very Happy

Nim tako sam i milslio da samo Edard vidi poruke, to je OK.
VojaLu
VojaLu
Savant
Savant

Broj poruka : 5172
Godina : 42
Raspoloženje : Radioaktivno
Reputacija : 829
Points : 6055
Datum upisa : 22.05.2012

https://www.facebook.com/vojalu

Nazad na vrh Ići dole

PM - koliko su stvarno privatne poruke na forumima Empty Re: PM - koliko su stvarno privatne poruke na forumima

Počalji od Ergon Lar Tund Pet 11 Jan 2013, 17:30

Vičer vam je sve ovo lepo objasnio pre mesec ili dva.
Edarda inače nema, ali verovatno ima neke svoje razloge.
Ergon Lar Tund
Ergon Lar Tund
Gospodar Zmajkamena
Gospodar Zmajkamena

Broj poruka : 3940
Godina : 25
Raspoloženje : Nekakvo
Reputacija : 84
Points : 4285
Datum upisa : 23.12.2010

Nazad na vrh Ići dole

PM - koliko su stvarno privatne poruke na forumima Empty Re: PM - koliko su stvarno privatne poruke na forumima

Počalji od VojaLu Pet 11 Jan 2013, 17:47

Ergone neki članovi nisu bili tu pre mesec ili dva, i ko mi bre dade minus ? Very Happy
Msm nije u redu napiše čovek ovoliki tekst koji je plod jednog dužeg istraživanja i daju mi minus, ne razumem, ali ajde
VojaLu
VojaLu
Savant
Savant

Broj poruka : 5172
Godina : 42
Raspoloženje : Radioaktivno
Reputacija : 829
Points : 6055
Datum upisa : 22.05.2012

https://www.facebook.com/vojalu

Nazad na vrh Ići dole

PM - koliko su stvarno privatne poruke na forumima Empty Re: PM - koliko su stvarno privatne poruke na forumima

Počalji od Gost Pet 11 Jan 2013, 17:56

vojalu ::Ergone neki članovi nisu bili tu pre mesec ili dva, i ko mi bre dade minus ? Very Happy
Msm nije u redu napiše čovek ovoliki tekst koji je plod jednog dužeg istraživanja i daju mi minus, ne razumem, ali ajde
hahahaha ne smejem se jer nisam to bila ja, ali me je zasmejao post....
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

PM - koliko su stvarno privatne poruke na forumima Empty Re: PM - koliko su stvarno privatne poruke na forumima

Počalji od азор ахаи Pet 11 Jan 2013, 18:01

Свака част и хвала, често размишљам о овоме од како сам на форуму, признајем.

Опуштено Војо, неко је и мени давао минусе на приче уместо да каже да не ваља. Very Happy

азор ахаи
азор ахаи
Lord zaštitnik Juga
Lord zaštitnik Juga

Broj poruka : 2440
Raspoloženje : there is no order as pure as this storm
Reputacija : 428
Points : 2916
Datum upisa : 02.12.2012

Nazad na vrh Ići dole

PM - koliko su stvarno privatne poruke na forumima Empty Re: PM - koliko su stvarno privatne poruke na forumima

Počalji od VojaLu Pet 11 Jan 2013, 18:02

Ma opušten sam Very Happy nego mi ovo prvi minus možeš misliti Very Happy
VojaLu
VojaLu
Savant
Savant

Broj poruka : 5172
Godina : 42
Raspoloženje : Radioaktivno
Reputacija : 829
Points : 6055
Datum upisa : 22.05.2012

https://www.facebook.com/vojalu

Nazad na vrh Ići dole

PM - koliko su stvarno privatne poruke na forumima Empty Re: PM - koliko su stvarno privatne poruke na forumima

Počalji od Ergon Lar Tund Pet 11 Jan 2013, 18:07

Ja sam dao minus jer si omašio podforum i jer smo već o ovom pričali. Čim bude nešto dobro u Biblioteci, ili priča, dajem +.
Iskren da budem. PM - koliko su stvarno privatne poruke na forumima 3250678809
Ergon Lar Tund
Ergon Lar Tund
Gospodar Zmajkamena
Gospodar Zmajkamena

Broj poruka : 3940
Godina : 25
Raspoloženje : Nekakvo
Reputacija : 84
Points : 4285
Datum upisa : 23.12.2010

Nazad na vrh Ići dole

PM - koliko su stvarno privatne poruke na forumima Empty Re: PM - koliko su stvarno privatne poruke na forumima

Počalji od VojaLu Pet 11 Jan 2013, 18:13

Pa nisam mogao u postavite pitanje hteo sam tamo ali nije htelo nešto, ne znam zašto jbg

Jeste pričali ali niko nije obrazložio ovako jasno i ja nisam učestvovao u tom razgovoru, samo sam bacio pogled, posle nisam upratio šta je dalje bilo... Ovo važi za SVE forume i hteo sam da podelim sa vama.. ako vam takve stvari smetaju ne moram ja da dajem savete u redu je, meni je lakše.
A i vidiš da ni Chandrian ni Azor nisu znali za ovo, tako da, sledeći put, molim te reci meni u čemu je problem, ako ga ima Very Happy
VojaLu
VojaLu
Savant
Savant

Broj poruka : 5172
Godina : 42
Raspoloženje : Radioaktivno
Reputacija : 829
Points : 6055
Datum upisa : 22.05.2012

https://www.facebook.com/vojalu

Nazad na vrh Ići dole

PM - koliko su stvarno privatne poruke na forumima Empty Re: PM - koliko su stvarno privatne poruke na forumima

Počalji od Assassin Pet 11 Jan 2013, 18:30

Lepo Vojo, ni ja nisam znao dok me ti nisi informisao. Smile

Svi - Ako neko nekada bude sumnjao da sam mu dao minus,
neka zna da to ne radim, a da ne obrazlozim svoju reakciju.
Smile
Assassin
Assassin
Lord Zapovednik Noćne Straže
Lord Zapovednik Noćne Straže

Broj poruka : 13622
Godina : 32
Raspoloženje : Arise!
Reputacija : 937
Points : 14683
Datum upisa : 09.12.2009

Nazad na vrh Ići dole

PM - koliko su stvarno privatne poruke na forumima Empty Re: PM - koliko su stvarno privatne poruke na forumima

Počalji od VojaLu Pon 14 Jan 2013, 19:35

Pošto sam obećao izvesnim piratima, morao sam da napišem mali članak o pravljenju lozinke Very Happy

Lozinka (Password) - kako napraviti dobru lozinku

Postoje mnogi načini da vam neko sazna lozinku. Ovde ću pomenuti tri:

1. Phishing - ili podmetanje. Vezano je uglavnom za socijalne mreže, sajtove kao što je e-bay i slično. Često se dešava da vam ljudi koji na ovaj način žele uzeti šifru pošalju preko e-maila zahtev da dođete na neki sajt (npr. fejsbuk ili neki drugi sajt na kom možda imate nalog). Međutim link koji su vam poslali vodi vas na lažnu stranicu čija početna strana zgleda potpuno isto kao prava. Kada ukucate svoje korisničko ime i šifru, vaš nalog više nije bezbedan.

2. Zadnja vrata administracije. Ovo je malo teže uraditi, jer je potrebno da neko hakuje ceo sajt, tj. da uđe na sajt i pokupi vaše lozinke i korisnička imena.

3. Brut-force algoritmi pretraživanja po rečniku. Kako kompjuteri postaju sve performantniji ovi algoritmi su u stanju da veoma brzo nađu reči iz običnog govora. Nemaju problema ni sa rečima napisanim u nazad, kao ni sa nekim standardnim tehnikama prikrivanja šifara. Kako bi se zaštitili od ovakvih napada, najbolje je da konstruišemo lozinku koju je teško provaliti ovakvim algoritmima.

Konstrukcija lozinke

Šta ne treba uzimati za lozinku?

Lično ime: vaše, vaše porodice, vašeg ljubimca... Za brojeve nikako godinu rođenja, broj telefona, i slične stvari koje neko može da sazna. Zapravo ne treba uzimati reč, jer brut-force algoritmi koriste rečnike.

Kakva je strategija?

Uzeti prva slova neke fraze koja vama nešto znači, a zatim na kreativan način promeniti par znakova.
Na primer uzmimo frazu: Over the hills and far away, he swears he will return one day
Ako pokupimo prva slova dobijamo: othafahshwrod

Naša lozinka ima 13 znakova, i već sad je jaka jer nijedna reč nije iz rečnika.
Sada ćemo je pojačati tako što ćemo kombinovati mala i velika slova i brojeve tamo gde možemo: O+HafAhShWR1d

Velika slova su tamo gde je broj znakova u reči veći od 3. Umesto t stavili smo +, umesto S ide 5 i umesto one je 1. Sada imamo jaku šifru.

Imamo 13 znakova među kojima i slova i brojeve i specijalne znakove. Treba izbegavati da se slova zamenjuju standardnim znakovima npr. I se često menja sa 1, slovo O sa nulom. Mi smo to uradili ovde kad smo t prebacili u + i kada smo S prebacili u 5, ali smo bili kreativni što se tiče one jedinice, gde smo reč zamenili brojem. Dakle ono što brut-force algoritam ne može da provali je vaša kreativnost, budite kraetivni na vaš način i zapamtićete lozinku.

Postoji i drugi način a to su npr. četri nasumično izabrane reči iz rečnika koje ćete isto tako lao zapamtiti.
Npr. Usisava drvo baterija gleda . Ovo se takođe smatra dobrom lozinkom, a vi je možete zapamtiti. Samo zamislite drvo sa usisivačem i bateriju sa očima koja to gleda, to će vam uvek ostati u glavi baš tako kako je, besmisleno Very Happy

I na kraju, jedan komičan način da se objasni da je drugi način sa besmislenim rečima OK:
http://xkcd.com/936/


Poslednji izmenio vojalu dana Pon 14 Jan 2013, 19:53, izmenjeno ukupno 1 puta
VojaLu
VojaLu
Savant
Savant

Broj poruka : 5172
Godina : 42
Raspoloženje : Radioaktivno
Reputacija : 829
Points : 6055
Datum upisa : 22.05.2012

https://www.facebook.com/vojalu

Nazad na vrh Ići dole

PM - koliko su stvarno privatne poruke na forumima Empty Re: PM - koliko su stvarno privatne poruke na forumima

Počalji od Struki Pon 14 Jan 2013, 19:50

+ cuvaj se sad na fejsbuku mozda si dao nekom ideju Laughing
Struki
Struki

Broj poruka : 1808
Raspoloženje : Cetri solitera, dve trafike, moja Olivera nosi Reebok patike
Reputacija : 122
Points : 1664
Datum upisa : 14.02.2009

Nazad na vrh Ići dole

PM - koliko su stvarno privatne poruke na forumima Empty Re: PM - koliko su stvarno privatne poruke na forumima

Počalji od VojaLu Pon 14 Jan 2013, 19:59

Za phishing Very Happy Ne bi me čudilo da mi neko gleda profil Very Happy Al ne znam šta bi imao od toga Very Happy
VojaLu
VojaLu
Savant
Savant

Broj poruka : 5172
Godina : 42
Raspoloženje : Radioaktivno
Reputacija : 829
Points : 6055
Datum upisa : 22.05.2012

https://www.facebook.com/vojalu

Nazad na vrh Ići dole

PM - koliko su stvarno privatne poruke na forumima Empty Re: PM - koliko su stvarno privatne poruke na forumima

Počalji od LunarFang Pon 14 Jan 2013, 20:37

Da umesto tebe lajkuje sve tvoje objave i tako te predstavi kao egocentrika tako sto ti upadne na profil? Wink
LunarFang
LunarFang
Lord od Besnog Rta
Lord od Besnog Rta

Broj poruka : 9218
Godina : 33
Raspoloženje : kako kad
Reputacija : 368
Points : 9664
Datum upisa : 21.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

PM - koliko su stvarno privatne poruke na forumima Empty Re: PM - koliko su stvarno privatne poruke na forumima

Počalji od do_balcaka Uto 15 Jan 2013, 15:46

Vojo plus, ali ovo ovo se moze primeniti samo za one stvari gde nam je jako bitno da se ne provali lozinka. Ja imam problem da zapamtim lozinku Very Happy Stavim neku bruka tesku lozinku, i ako neko vreme ne idem na taj sajt, caooo. Nikada vise necu uci Very Happy
Zato za one sajtove gde mi nije mnogo bitno da sacuvam privatnost stavim nesto sto se lako pamti. Ovde na primer lozinka mi je krajnje jednostavna Very Happy
Jedno vreme sam stavljao svuda istu lozinku, a onda razmisljam, cekaj ako mi provali ovde znace za svaki sajt gde imam nalog, pa sam odustao od toga Very Happy
do_balcaka
do_balcaka
Lord od Užasnika
Lord od Užasnika

Broj poruka : 856
Godina : 35
Raspoloženje : Ja furam starke, a mala bi da fura spic papke!
Reputacija : 46
Points : 936
Datum upisa : 15.03.2012

https://www.facebook.com/balcakovic

Nazad na vrh Ići dole

PM - koliko su stvarno privatne poruke na forumima Empty Re: PM - koliko su stvarno privatne poruke na forumima

Počalji od VojaLu Uto 15 Jan 2013, 15:54

Naravno, ovo je za bitne stvari. I nikako istu lozinku svuda Very Happy
A lozimka bi trebala da se menja bar na 6 meseci
VojaLu
VojaLu
Savant
Savant

Broj poruka : 5172
Godina : 42
Raspoloženje : Radioaktivno
Reputacija : 829
Points : 6055
Datum upisa : 22.05.2012

https://www.facebook.com/vojalu

Nazad na vrh Ići dole

PM - koliko su stvarno privatne poruke na forumima Empty Re: PM - koliko su stvarno privatne poruke na forumima

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu