WORLD OF WESTEROS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Traži
 
 

Rezultati od :
 

 


Rechercher Napredna potraga

Similar topics
Zadnje teme
» Spam Tema....
od Nim Ned 14 Apr 2024, 04:08

» Sta trenutno slusate
od Zevs86 Sub 03 Feb 2024, 23:56

» Slike prirode nam majke
od Lala Pet 26 Maj 2023, 21:46

» Predstavite nam se....
od Assassin Pet 28 Apr 2023, 18:23

» Robert Džordan "Točak vremena"
od Uno Nomesta Pon 26 Sep 2022, 14:57

» Robin Hobb - Vidovnjaci
od Zevs86 Uto 29 Dec 2020, 15:25

» Stiven Erikson- Malaska knjiga palih
od Assassin Pon 13 Apr 2020, 10:31

» Igrice (Generalno)
od Lord M. Pet 03 Apr 2020, 12:33

» Sta sada citate?
od Zevs86 Čet 19 Mar 2020, 19:58

» Winter Is Coming...to HBO
od Zevs86 Čet 19 Mar 2020, 19:55

» Dela, po povoljnoj ceni.
od Vazarius Uto 10 Mar 2020, 08:25

» Srećna 2o2o!
od Assassin Uto 07 Jan 2020, 12:43

» Serije koje volite / trenutno pratite
od Assassin Uto 12 Nov 2019, 16:54

» Silmarilion
od Vazarius Čet 31 Okt 2019, 09:38

» Jezik Čitanja
od White Rabbit Pon 03 Jun 2019, 00:23

» Novi filmovi i filmske novosti
od White Rabbit Pon 03 Jun 2019, 00:19

» "Vukodav" - Marija Semjonova
od Zevs86 Pet 25 Jan 2019, 10:49

» Demon Cycle - Peter V. Brett [spoiler]
od Vazarius Uto 08 Jan 2019, 14:44

» Srećna 2o19!
od Areal Sre 02 Jan 2019, 20:56

» Rejmond E. Fajst "Ratovi kapije sveta"
od Vazarius Pet 19 Okt 2018, 12:46

Pristupi

Zaboravio sam šifru

Ko je trenutno na forumu
Imamo 6 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 6 Gosta :: 1 Provajder

Nema

[ Videti svu listu ]


Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 84 dana Pet 20 Sep 2013, 17:16
Naj bolji poslanici
Зимоврел (15838)
Vestac -The Witcher series - Andzej Sapkovski - Page 14 Vote_lcapVestac -The Witcher series - Andzej Sapkovski - Page 14 Voting_barVestac -The Witcher series - Andzej Sapkovski - Page 14 Vote_rcap 
Sparkling Comet (15528)
Vestac -The Witcher series - Andzej Sapkovski - Page 14 Vote_lcapVestac -The Witcher series - Andzej Sapkovski - Page 14 Voting_barVestac -The Witcher series - Andzej Sapkovski - Page 14 Vote_rcap 
Assassin (13622)
Vestac -The Witcher series - Andzej Sapkovski - Page 14 Vote_lcapVestac -The Witcher series - Andzej Sapkovski - Page 14 Voting_barVestac -The Witcher series - Andzej Sapkovski - Page 14 Vote_rcap 
Zevs86 (11916)
Vestac -The Witcher series - Andzej Sapkovski - Page 14 Vote_lcapVestac -The Witcher series - Andzej Sapkovski - Page 14 Voting_barVestac -The Witcher series - Andzej Sapkovski - Page 14 Vote_rcap 
Zandrin (10789)
Vestac -The Witcher series - Andzej Sapkovski - Page 14 Vote_lcapVestac -The Witcher series - Andzej Sapkovski - Page 14 Voting_barVestac -The Witcher series - Andzej Sapkovski - Page 14 Vote_rcap 
CRNIJASTREB (10420)
Vestac -The Witcher series - Andzej Sapkovski - Page 14 Vote_lcapVestac -The Witcher series - Andzej Sapkovski - Page 14 Voting_barVestac -The Witcher series - Andzej Sapkovski - Page 14 Vote_rcap 
Princ Regar (9341)
Vestac -The Witcher series - Andzej Sapkovski - Page 14 Vote_lcapVestac -The Witcher series - Andzej Sapkovski - Page 14 Voting_barVestac -The Witcher series - Andzej Sapkovski - Page 14 Vote_rcap 
LunarFang (9218)
Vestac -The Witcher series - Andzej Sapkovski - Page 14 Vote_lcapVestac -The Witcher series - Andzej Sapkovski - Page 14 Voting_barVestac -The Witcher series - Andzej Sapkovski - Page 14 Vote_rcap 
Uno Nomesta (8868)
Vestac -The Witcher series - Andzej Sapkovski - Page 14 Vote_lcapVestac -The Witcher series - Andzej Sapkovski - Page 14 Voting_barVestac -The Witcher series - Andzej Sapkovski - Page 14 Vote_rcap 
Nim (8274)
Vestac -The Witcher series - Andzej Sapkovski - Page 14 Vote_lcapVestac -The Witcher series - Andzej Sapkovski - Page 14 Voting_barVestac -The Witcher series - Andzej Sapkovski - Page 14 Vote_rcap 

April 2024
PonUtoSreČetPetSubNed
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Kalendar Kalendar


Vestac -The Witcher series - Andzej Sapkovski

+29
Ashaman
LunarFang
Hokins
Witcher
Zandrin
CRNIJASTREB
Kingslayer
Blacko
Зимоврел
Oberin Martel
achilles2211
Lothesse
Nocnoi_Dozor
Arwen
Svinjotaur
Nocturnal
Vazarius
Struki
Chandrian
Вештица
Nikolinho
Zevs86
VojaLu
Mondenkind
arya
Assassin
Prince of Ravens
Ergon Lar Tund
Lord M.
33 posters

Strana 14 od 17 Prethodni  1 ... 8 ... 13, 14, 15, 16, 17  Sledeći

Ići dole

Vestac -The Witcher series - Andzej Sapkovski - Page 14 Empty Re: Vestac -The Witcher series - Andzej Sapkovski

Počalji od CRNIJASTREB Sre 31 Dec 2014, 13:08

jesu se čarobnjaci pokačili već?
CRNIJASTREB
CRNIJASTREB
Lord od Starigrada
Lord od Starigrada

Broj poruka : 10420
Godina : 36
Raspoloženje : PARTIZAN=SRCE ŠAMPIONA
Reputacija : 636
Points : 11106
Datum upisa : 01.07.2012

Nazad na vrh Ići dole

Vestac -The Witcher series - Andzej Sapkovski - Page 14 Empty Re: Vestac -The Witcher series - Andzej Sapkovski

Počalji od Assassin Sre 31 Dec 2014, 13:33

Jesu, to je na kraju petog dela, taj prevrat.
Meni je serijal odlican, ostala mi je poslednja knjiga, sada vec predposlednja, da procitam. Sedmi deo. Nema u biblioteci, moracu da je kupim.
Assassin
Assassin
Lord Zapovednik Noćne Straže
Lord Zapovednik Noćne Straže

Broj poruka : 13622
Godina : 32
Raspoloženje : Arise!
Reputacija : 937
Points : 14683
Datum upisa : 09.12.2009

Nazad na vrh Ići dole

Vestac -The Witcher series - Andzej Sapkovski - Page 14 Empty Re: Vestac -The Witcher series - Andzej Sapkovski

Počalji od Zevs86 Sre 31 Dec 2014, 13:53

Zandrin ::ouuukej

procitala sam i peti deo sage o geraltu

1. spakovski je sve vise poceo da pise kao da pise enciklopediju, ubacivao latinski, msm alo izreke koje nemaju nikakvu vezu sa svetom koji on opisuje, realno sta ce mu to

2. poceo je da nabacuje informacije i cinjenice i mnogo je zakukuljio i zamumuljio sve, dakle, previse imena, komplikovanih imena, previse nekih spletki kraljevstva i inih stvari na premalo prostora. Martin je to maestralno uradio - spletke upravo igra prestola do tancina ali..to je uradio vrlo vrlo i pedantno i razumljivo i podrobno..nije nabacivao ovlas bum tras i jednako cinjenica a da ti ni ne znas ko je koga zasto i kad spijunirao, dakle dosla sam do toga da te delove politickih spletki i igara jednostavno poluprocitam - nemam nii zivaca ni volje lose je to obradjeno..

3. generalno valjana su prva dva dela, u trecem je poceo da se gubi, a o cetvrtom i petom..da ne komentarisem
imam  utisak da je ovoliko delova napisao sto bi ljudi rekli nazor iltii nasilu..pa ako je vec tako da oces da pises u delovima ..onda to uradi ko martin ili rotfus, dakle ne osljari

4. sto se mene tice, to je sve moglo da se strpa u tri koncizne knjige bez bespotrebnog komplikovanja stvari

e sad ja ispljuvah knjigu..sad kad me razapnete ahahah

sry al stvarno mi te neke stvari ne leze u ovoj prici, iako mi je ideja fenomenalna i andzej zna da pise..samo sto je sa nekim gluparijama zapetljao i bzvz koristio recnikom enciklopedije i izreka latinskih

jedino sto mu ne zameram i sto smatram da je divno jesu arhaicni zaboravljeni starovremski izrazi reci..i nacin govora,,arhaican tj narodski starinski

1) Upravo to me je nateralo da batalim! Poceo je da se prose*ava i da mrsi mu*a... Nazalost.

3) Da.
4) Da.
Zevs86
Zevs86
Lord zaštitnik Dola
Lord zaštitnik Dola

Broj poruka : 11916
Godina : 37
Raspoloženje : Meh
Reputacija : 651
Points : 12647
Datum upisa : 28.02.2012

Nazad na vrh Ići dole

Vestac -The Witcher series - Andzej Sapkovski - Page 14 Empty Re: Vestac -The Witcher series - Andzej Sapkovski

Počalji od CRNIJASTREB Sre 31 Dec 2014, 21:12

ako odustanete nakon petog dijela propuštate najbolje... zaključak, objašnjenje sve... osnova je postavljena u prvom dijelu gotovo na samom početku...
CRNIJASTREB
CRNIJASTREB
Lord od Starigrada
Lord od Starigrada

Broj poruka : 10420
Godina : 36
Raspoloženje : PARTIZAN=SRCE ŠAMPIONA
Reputacija : 636
Points : 11106
Datum upisa : 01.07.2012

Nazad na vrh Ići dole

Vestac -The Witcher series - Andzej Sapkovski - Page 14 Empty Re: Vestac -The Witcher series - Andzej Sapkovski

Počalji od Zandrin Sre 31 Dec 2014, 21:41

CRNIJASTREB ::ako odustanete nakon petog dijela propuštate najbolje... zaključak, objašnjenje sve... osnova je postavljena u prvom dijelu gotovo na samom početku...
Znam tacno na sta mislis samo cekam taj rasplet..ne odzstajem od citanha do kraja samo mr nervira sto je odlicna ideja lose izvedena..svw ono sto sam napisala
Zandrin
Zandrin
Zakleta sestra
Zakleta sestra

Broj poruka : 10789
Raspoloženje : op trt gevezen zajn
Reputacija : 857
Points : 11712
Datum upisa : 29.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Vestac -The Witcher series - Andzej Sapkovski - Page 14 Empty Re: Vestac -The Witcher series - Andzej Sapkovski

Počalji od Assassin Pon 26 Jan 2015, 21:30

Pročitao sam i poslednji deo Vešca, naravno ne računajući ovu novu knjigu koja je izdao Sapkovski, a koja je neka vrsta off spina. Šta mogu reći osim: Auu brate... Ne pamtim kada me je neka knjiga polsednji put ovako pogodila, nekako su završeci najteži. Ocena za serijal bi bila osam zarez nešto - 8.1 -8.2 - na skali od 1 - 1o naravno.
Sada da čujem vas koji ste pročitali serijal. Da li ste odmah otrčali da izguglate šta i kako? Šta mislite da se zapravo desilo sa Geraltom i Jenefer?
Jastrebe od tebe očekujem objektivan post, ali zakloni ga onim spojler tagom!
Sada bih bas voleo da je neko pored mene, da mogu da pričam sa njim o serijalu!
Assassin
Assassin
Lord Zapovednik Noćne Straže
Lord Zapovednik Noćne Straže

Broj poruka : 13622
Godina : 32
Raspoloženje : Arise!
Reputacija : 937
Points : 14683
Datum upisa : 09.12.2009

Nazad na vrh Ići dole

Vestac -The Witcher series - Andzej Sapkovski - Page 14 Empty Re: Vestac -The Witcher series - Andzej Sapkovski

Počalji od Witcher Pon 26 Jan 2015, 22:15

Imas u Witcher 2 objasnjenje st se desilo (nije priznat kanon ali je zadovoljavajuce).
Witcher
Witcher
Zaštitnik Severa
Zaštitnik Severa

Broj poruka : 4075
Godina : 28
Raspoloženje : i'm a diamond that is tired
Reputacija : 251
Points : 4533
Datum upisa : 15.07.2010

Nazad na vrh Ići dole

Vestac -The Witcher series - Andzej Sapkovski - Page 14 Empty Re: Vestac -The Witcher series - Andzej Sapkovski

Počalji od Assassin Pon 26 Jan 2015, 22:31

Imam već neko vreme instaliran prvi deo igre, ali nisam želeo da je zaigram dok ne pročitam serijal. Sada ću da pogledam i nađem neku potpunu verziju u smislu svih dodataka i patcheva ako i koliko ih ima, pa da zaigram. A da li je Sapkovski objasnio kraj negde izvan samog dela? Koliko sam shvatio i izguglao,
OooLalalala... Spojler!:
Assassin
Assassin
Lord Zapovednik Noćne Straže
Lord Zapovednik Noćne Straže

Broj poruka : 13622
Godina : 32
Raspoloženje : Arise!
Reputacija : 937
Points : 14683
Datum upisa : 09.12.2009

Nazad na vrh Ići dole

Vestac -The Witcher series - Andzej Sapkovski - Page 14 Empty Re: Vestac -The Witcher series - Andzej Sapkovski

Počalji od Witcher Pon 26 Jan 2015, 22:39

Da, to isto tvrde i igre samo nastavljaju odatle.
Witcher
Witcher
Zaštitnik Severa
Zaštitnik Severa

Broj poruka : 4075
Godina : 28
Raspoloženje : i'm a diamond that is tired
Reputacija : 251
Points : 4533
Datum upisa : 15.07.2010

Nazad na vrh Ići dole

Vestac -The Witcher series - Andzej Sapkovski - Page 14 Empty Re: Vestac -The Witcher series - Andzej Sapkovski

Počalji od CRNIJASTREB Uto 27 Jan 2015, 13:30

Vještac:
CRNIJASTREB
CRNIJASTREB
Lord od Starigrada
Lord od Starigrada

Broj poruka : 10420
Godina : 36
Raspoloženje : PARTIZAN=SRCE ŠAMPIONA
Reputacija : 636
Points : 11106
Datum upisa : 01.07.2012

Nazad na vrh Ići dole

Vestac -The Witcher series - Andzej Sapkovski - Page 14 Empty Re: Vestac -The Witcher series - Andzej Sapkovski

Počalji od Assassin Uto 27 Jan 2015, 14:04

Da Jastrebe, za mene je jedino da kažem razočarenje to što se
SPOJLEEER!:

A što se serije tiče ima neka poljkska čini mi se serija. Kažu da nije loša.
Assassin
Assassin
Lord Zapovednik Noćne Straže
Lord Zapovednik Noćne Straže

Broj poruka : 13622
Godina : 32
Raspoloženje : Arise!
Reputacija : 937
Points : 14683
Datum upisa : 09.12.2009

Nazad na vrh Ići dole

Vestac -The Witcher series - Andzej Sapkovski - Page 14 Empty Re: Vestac -The Witcher series - Andzej Sapkovski

Počalji od Zandrin Uto 27 Jan 2015, 15:03

po"itno moram da uzmem poslednje dve knjige serijala..mozda I danas kupim

ja sam jos u mislima sa monahom Gavrilom I Kosingasom..

kako meni fali takvih prica..autenticnih, nasih, nase mitologije, nasih bajki

joooj kakvi bi se filmovi na temu nasih epskih pesama mogli snimiti

zamislite samo film Bolani Dojcin ili Smrt Vojvode Prijezde

kakvi bi to filmovi bili..ma filmcine..koji Gladijator kakav Braveheart..ovo bi oduvalo
Zandrin
Zandrin
Zakleta sestra
Zakleta sestra

Broj poruka : 10789
Raspoloženje : op trt gevezen zajn
Reputacija : 857
Points : 11712
Datum upisa : 29.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Vestac -The Witcher series - Andzej Sapkovski - Page 14 Empty Re: Vestac -The Witcher series - Andzej Sapkovski

Počalji od Assassin Uto 27 Jan 2015, 17:41

Zan, pričas o Vešcu ili  Zatočniku? Sta moraš da uzmeš? Very Happy Rekao bih doduše Vešca, jer znam da si stigla do pete knjige. Tebi su baš legli i  Vukodav i Kosingas, a Boga mi i Veštac! Very Happy
Dobre epske fantastike nikada dosta!
Assassin
Assassin
Lord Zapovednik Noćne Straže
Lord Zapovednik Noćne Straže

Broj poruka : 13622
Godina : 32
Raspoloženje : Arise!
Reputacija : 937
Points : 14683
Datum upisa : 09.12.2009

Nazad na vrh Ići dole

Vestac -The Witcher series - Andzej Sapkovski - Page 14 Empty Re: Vestac -The Witcher series - Andzej Sapkovski

Počalji od Zandrin Uto 27 Jan 2015, 20:16

Prkgutala sam i kosingasa i zatocnika

sad sesta i sedma knjiga vesca je na repertoaru Smile
Zandrin
Zandrin
Zakleta sestra
Zakleta sestra

Broj poruka : 10789
Raspoloženje : op trt gevezen zajn
Reputacija : 857
Points : 11712
Datum upisa : 29.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Vestac -The Witcher series - Andzej Sapkovski - Page 14 Empty Re: Vestac -The Witcher series - Andzej Sapkovski

Počalji od Assassin Uto 27 Jan 2015, 21:39

Samo napred! Nekako smo ti i ja u istih godinu dana čitali i Vukodava i Kosingasa i Vešca. Very Happy

Sto se tiče Zatočnika, taj serijal još uvek nisam počeo, ali nameravam. Loth mi je rekla da je Zatočnik bolji od Kosingasa, bar njoj, da je pisac iskusniji u pisanju.
Assassin
Assassin
Lord Zapovednik Noćne Straže
Lord Zapovednik Noćne Straže

Broj poruka : 13622
Godina : 32
Raspoloženje : Arise!
Reputacija : 937
Points : 14683
Datum upisa : 09.12.2009

Nazad na vrh Ići dole

Vestac -The Witcher series - Andzej Sapkovski - Page 14 Empty Re: Vestac -The Witcher series - Andzej Sapkovski

Počalji od CRNIJASTREB Sre 28 Jan 2015, 00:29

ja nisam kosingasa... vukodav je debilno napisano djelo.. ništa gore u životu nisam čitao... dosadan, stil očajan... žali bože vremena...
CRNIJASTREB
CRNIJASTREB
Lord od Starigrada
Lord od Starigrada

Broj poruka : 10420
Godina : 36
Raspoloženje : PARTIZAN=SRCE ŠAMPIONA
Reputacija : 636
Points : 11106
Datum upisa : 01.07.2012

Nazad na vrh Ići dole

Vestac -The Witcher series - Andzej Sapkovski - Page 14 Empty Re: Vestac -The Witcher series - Andzej Sapkovski

Počalji od Assassin Sre 28 Jan 2015, 01:06

Pa ne baš Jastrebe. Prva knjiga je dosta dobra, druga skoro pa isto, a treća i četvrta (s tim što je čevrta manje) totalni promašaji. Ne pamtim kada sam veći pad kvaliteta video u nekom serijalu, da počne dobro pa propadne. Druga dva dela su kupovana samo na osnovu slave prva dva. Naravno mislim na Vukodava. Dosta sam guglao da saznam šta se desilo, čemu taj pad, ali nije ovo tema za to.
Assassin
Assassin
Lord Zapovednik Noćne Straže
Lord Zapovednik Noćne Straže

Broj poruka : 13622
Godina : 32
Raspoloženje : Arise!
Reputacija : 937
Points : 14683
Datum upisa : 09.12.2009

Nazad na vrh Ići dole

Vestac -The Witcher series - Andzej Sapkovski - Page 14 Empty Re: Vestac -The Witcher series - Andzej Sapkovski

Počalji od CRNIJASTREB Sre 28 Jan 2015, 01:43

ma znam teoriju brat sestra, ali pravo da ti kažem stil pisanja je problem, što rekao Lord M. kao da smo mi mentalno zaostala djeca pa nas pisac tako tretira.. prvi dio je baš dobar, pogotovo početak, eh da se držala toga da on luta, i sveti se, pomaže i tako to bilo bi super...
na početku mi baš dostA liči na Vješca pogotovo uvod...
CRNIJASTREB
CRNIJASTREB
Lord od Starigrada
Lord od Starigrada

Broj poruka : 10420
Godina : 36
Raspoloženje : PARTIZAN=SRCE ŠAMPIONA
Reputacija : 636
Points : 11106
Datum upisa : 01.07.2012

Nazad na vrh Ići dole

Vestac -The Witcher series - Andzej Sapkovski - Page 14 Empty Re: Vestac -The Witcher series - Andzej Sapkovski

Počalji od Zandrin Sre 28 Jan 2015, 11:33

Da Zatocnik je napisan mnogo bolje, kao da je stil pisca sazreo

Kosingas je pisam mozda malo naivnim stilom, ali, to mu po meni daje neku posebnu car, pa mi se s toga I vise dopao, I upravo kao takav je I trebao da bude napisan, jer ta trilogija u biti I predstavlja Gavrilova secanja, pricana njegovim jezikom, a ne piscevim. To su njegovi memoari koje u pero govori Jakovu.

Zatocnik je prepun nase istorije I u jednom delu malo me to smara, ta igra prestola na srpski nacin, samo sto je uzimao istorijske cinjenice I literarno ih utkao u pricu. U stvari, neke stvari sam tu obnovila iz istorije, neke saznala koje nisam znala I tako. Al sve u svemu jako dobro osmisljeno - zivot Dusanov, odnos sa caricom jelenom, Uros I ostala vlastela, odnosno , kako je to u zivotu zaista I moglo biti. Ali previse istorije koju je ubacio u knjigu guta osnovnu pricu. Po meni , taj istorijski deo koji je fenomenalno obradjen napisan kako god, trebao je da bude tema posebne knjige a sam Zatocnik da prati pricu Kosingasa a  ne ovozemaljskih tema, dakle mrakace mrakace I samo mrakace, sa malim osvrtom na istorju koliko je potrebno, bas kao I  u Kosingasu.

Svejedno knjige su fenomenalne, svih sest knjiga sam prosto progutala

Ono sto mi je posebno drago I sto daje car je koriscenje starinskih izraza tipa .. mrakace .. za razne spodobe I cudovista iz Ada, mrakobes etc..za bitku izraz krvarija I tako

I moram da kazem, od svih epskofantasticnih knjiga u kojima su malo malo opisivane bitke, Tesic je najbolje opise bitki Davao, jednostavne I razumljive, na nacin da ti se slike nizu

Sry al kad Spakovski kaze u Vescu napravio je manevar..ma idi..svi su tako tehnicki opisivali tuce, Tesic je to uradio na jedan malo drugaciji nacin, normalan nacin, skoro kao da u flesevima vidis bitku na marici kako se odvijala kako su turci  napadali, sta je nasa vojska radila, pa onda kako su proganjali po sikarama Nikolu Altomanovica, kako su potukli njegovu vojsku etc..da ne pricam o opisima krvarija izmedju Kosingasa I mrakaca,  njihove krvarije I nadmudrivanja su fenomenalno napisani

Samo znam da mi fali jos I jos I jos knjiga o gavrilu..

Volela bih da Tesic jos nesto napise na tu temu

dakle, koliko je Zatocnik bolji u tom tehnickom delu pisanja stila etc, toliko je Kosingas kada gledamo pricu I emocije meni mnogo bolji

Volela bih da se jednom nekakav film o Kosingasu Gavrilu I borbi njegovoj sa mrakobesom snimi..to bi bilo vrhunski

Ali, Kosingas je Kosingas..jedan je Gavrilo

Kakav vestac, kakav Vukodav, Gavrilo rula I to totalno..
Zandrin
Zandrin
Zakleta sestra
Zakleta sestra

Broj poruka : 10789
Raspoloženje : op trt gevezen zajn
Reputacija : 857
Points : 11712
Datum upisa : 29.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Vestac -The Witcher series - Andzej Sapkovski - Page 14 Empty Re: Vestac -The Witcher series - Andzej Sapkovski

Počalji od Assassin Sre 28 Jan 2015, 12:56

Slažem se sa dosta toga sto si napisla Zan, ali se ne mogu složiti sa opisom borbi, a kada kažem borbi ne mislim na bitke i mislim na poređenje Vešca i Kosingasa. Pre svega ja sam zavoleo Gavrila i skroz sam uživao čitajuci Kosingasa, ali mi on nije u istom rangu kao Veštac. Veštac mi je skroz nivo više. Ali da se vratim na borbe. Ne slažem se da je Tešić bolje opisao borbe, pre svega jer je srž Vešca u neku ruku borba, a ne bitka.  Imamo Vešca koji barata mačem, bori se. ubija, zveri, negativce i sve što mu se nađe na putu. Veštac, u neku ruku unajmljeni ubica. Ono sto je dobro u Vešcu to su borbe, koje su nekako realno i upečatljivo opisane. Razumem šta hoćeš da kažes kada pominješ tehnikalije. Ne može se reći da određeni opisi ne zbunjuju, ponekad moraš pročitati ponovo određeni opis da bi shvatio sta je pisac hteo reći, a neki delovi su malo nepotpuni, to stoji. Ali uzmi u obzi da su možda prevodi bili malo teži za obradu, pa je možda sve tako ispalo.
Ne znam za tebe, ali delovi kada Geralt isuče mač i krene da radi ono što najbolje ume, su delovi koji te teraju da čitaš dalje! Da prosto gutaš stranice!
A borbe su skroz sa realne strane opisane, što će reći da iako je Veštac i on zna da okusi poraz, kada mora da prećuti, kada da se povuče, a kada da beži.
Dok u Kosingasu toga nema. Dopadaju mi se opisi tipa "Sasekoše Gavrilo i Marko tuce mrakača.." itd. Ali kod nekih ozbiljnijih borbi moram zameriti Tešiću na njihovom opisu. Mislim da je to jedina stvar na kojoj mu zameram. Jer imamo gomilu demona, mrakača i ostalih bića koji su strah i trepet, razna božanstva itd, itd, koji se igrom slučaja nalaze u Srbiji. I ona Gavrilo kroz pola knjige ide i kuka kako ne zna kako će poraziti te demone, stara božanstva, kako su oni strah i trepet, kako su oni lice užasa ili čega već. A kad dođe do borbe oni poraze ta bića sa lakoćom, toliko velikom lakoćom da ti dođe da poveruješ kako bi ih neki seljak sa motikom mogao poraziti. Nekako ne pristaje to tako da bude, treba da bude neka vrsta epskog okršaja, a ne okrsaj tipa:
On je božanstvo, stari bog mađija i čarolija, nema šanse da ga porazimo  - a onda Gavrilo padne slučajno na njega i proburazi ga mačem. Shocked
I tako kroz većinu knjiga. Na tome jedino zameram Tešiću, ali opet kažem da mi se Kosingas veoma dopao, da sam uživao čitajući i da sam bio tužan kada je dosao kraj, a pogotovo kada je
Spojler:


Sada što se tiče bitke ili bitaka. Moramo uzeti u obzir da u Vešcu i nema bitaka, jer priča prati Vešca, a Vešci su neutralni po pitanju ratova ljudi i ne učestvuju u bitkama. Zbog toga sam i rekao da je osnova Vešca broba, a ne bitka.  Smile  Ako si stigla do pete knjige, onda mislim da nije bilo ni jedne bitke u smislu da ju je opisao pisac. Tek će kasnije biti jedna manja i jedva veća, najveća, finalna. Ali ostaviću to za kasnije.

Što se tiče Kosingasa, tu si bitke sasvim pristojno, čak dobro opisane. Jednostavno što bi ti rekla, ali sasvim razumljivo, prosto možes stvoriti u glavi
sliku celog događaja, pogotovo glavne bitke, a tu ne mislim na onu sa Turcima. Vidi se da je Tešic tu bio spremam i da je odradio dobar posao, ne mogu mu
ništa zameriti, veoma mi se dopalo kako je odradio boj.

Sada da se vratim na Vešca. Ne bih ti spojlerisao, videćes već i sama. Samo ću reći da je glavna bitka opisana kroj jedno veliko poglavlje. Čitao sam to poglavlje od o2h posle ponoći do o4:3o h posle ponoći, iako sam bio mrtav umoran! Jeste da ima što bi Loth rekla previse arhaičnih izraza (koji meni iskreno ne smetaju, čak mi se dopadaju, ali neću sada o tome), pogledao sam sada u knjigu i mislim da ima 117 ili preko, onih objasnjenja na kraju stranice, što su obeležena brojevima, a barem 9o% su arhaični izrazi. Zatim jeste da ima malo više tehnikalija što bi ti rekla. Smatram i da je prevod mogao biti bolji. Ali pored svega toga bitka je fenomenalno odrađena! I to najviše zbog načina pripovedanja o njoj! Opisana je kroz budućnost, sadašnjojst, kroz masu likova koji su učestvovali ili ne, to je prosto fenomenalno odrađeno, ne znam sa čime bih uporedio, možda sa Malaškom knjigom palih, serijal od Eriksona, mada nisam čitao deo sa bitkom, ali Zevs nam je pričao utisak i način opisa pa mi deluje slično. Tako da ne bih nekako mogao upoređivati finalnu bitku iz Kosingasa i iz Vešca, upravo zbog različitog načina pripovedanja, opisa, nekako je svako dobro odradio posao na svoj način.  Jedan jednostavno, drugi opširno i veoma maštovito, svako dobro opisujući. Ako bih odlučio da izaberem pobednika, to bi bio Sapkovski, zbog odlicnog načina pripovedanja, mašte i surove realnosti. Ali neću birati, ostaviću nerešeno. A ti kada budes pročitala Vešca do kraja, onda ćemo diskutovati. Very Happy


Čoveče al' sam se raspisao, ne pamtim kada sam poslednji put ovako! Ima godina bar!
Assassin
Assassin
Lord Zapovednik Noćne Straže
Lord Zapovednik Noćne Straže

Broj poruka : 13622
Godina : 32
Raspoloženje : Arise!
Reputacija : 937
Points : 14683
Datum upisa : 09.12.2009

Nazad na vrh Ići dole

Vestac -The Witcher series - Andzej Sapkovski - Page 14 Empty Re: Vestac -The Witcher series - Andzej Sapkovski

Počalji od CRNIJASTREB Sre 28 Jan 2015, 13:07

možda sa opisima bitaka iz Točka vremena, one su vrh...
CRNIJASTREB
CRNIJASTREB
Lord od Starigrada
Lord od Starigrada

Broj poruka : 10420
Godina : 36
Raspoloženje : PARTIZAN=SRCE ŠAMPIONA
Reputacija : 636
Points : 11106
Datum upisa : 01.07.2012

Nazad na vrh Ići dole

Vestac -The Witcher series - Andzej Sapkovski - Page 14 Empty Re: Vestac -The Witcher series - Andzej Sapkovski

Počalji od Zandrin Sre 28 Jan 2015, 13:20

i gavrilo kao I vestac - ne mesaju se u borbe ljudi..njihova je borba sa mrakacama

nije meni poenta da se opise svaki sec maca, nije, nije to ono sto mi stvara sliku u glavi, niti se to moze opisati..po meni se pisci tu suvise raspljinjavaju previse mu mesta zadaju

delovi kao sto je tesic imao - kliza mu ruka sa balcaka od krvi mrakace ili tako neke sitnice, ti jezivi detalji koji se uzgred ubace, to je ono sto tu borbu, bitku nebitno, cini nadasve da krv prokljuca da drhtis dok citas, strepis sta se krije u sledecoj recenici

ne znam da li si citao zatocnika, ugl, ako nisi, moj favorit su dve bitke sa alemanima..totalni favorit, sa sve Gorolomom Gorojem u drugoj borbi .. e to je opisano ..da se najezis,  I stvara sliku noci, te prosute krvi o koju se klizaju, gaze jedni preko drugih..sta ja imam od toga mlatnuo macem levo mlatnuo desno napravio zaokret poseko ga I kraj..nista..ovde imam psiholoski momenta, lirski deo u borbi, deo gde ti zastane dah I strah te je od svake nove recenice od te dinamike sta se dalje desava

to radja I nize slike u glavi..ne tehnikalije
Zandrin
Zandrin
Zakleta sestra
Zakleta sestra

Broj poruka : 10789
Raspoloženje : op trt gevezen zajn
Reputacija : 857
Points : 11712
Datum upisa : 29.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Vestac -The Witcher series - Andzej Sapkovski - Page 14 Empty Re: Vestac -The Witcher series - Andzej Sapkovski

Počalji od Zandrin Sre 28 Jan 2015, 13:27

al recnik koji je tesic koristio..eeeeee to me je kupilo za vo vjek I vjekov..starinski izrazi davno zaboravljeni, dori, autenticni, arhaicni a opet skroz razumljivi, nije ti potrebna fusnota da razumes o cemu se radi

I da..razlika je velika izmedju gavrila I vesca..gavrilo je bogom dan to sto jeste to sto je postao a vestac je utreniran..vestac je da budemo iskreni najobicniji ubica, mercenarijus, gavrilo tj kosingas to nije

 vestac placenik, a kosingas je zavetovan na borbu sa mrakacama..to je osnovna razlika..I kosingas to radi iz vere, uverenja I osecaja duznosti, zarad dobrobiti ljudu..vestac ne..iako je cilj njihove borbe isti - bitka sa mrakacama, cudovistima.. Kosingas je ipak level up
Zandrin
Zandrin
Zakleta sestra
Zakleta sestra

Broj poruka : 10789
Raspoloženje : op trt gevezen zajn
Reputacija : 857
Points : 11712
Datum upisa : 29.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Vestac -The Witcher series - Andzej Sapkovski - Page 14 Empty Re: Vestac -The Witcher series - Andzej Sapkovski

Počalji od Zandrin Sre 28 Jan 2015, 13:34

sry Ubici, al eto, ja sam se mnogo vezala za Kosingasa Gavrila..

on mi je po nekoj cistoti rame uz rame sa Vukodavom, mada je Vukodav, kao osoba, pa nestvaran, previse ciste duse , tesko da ce se naci jos neki lik slican Vukodavu po toj svojoj cistoti

uglavnom, volela bih da se nastavi saga o Gavrilu...bas mi fali takvih nasih prica, bas bas fali
Zandrin
Zandrin
Zakleta sestra
Zakleta sestra

Broj poruka : 10789
Raspoloženje : op trt gevezen zajn
Reputacija : 857
Points : 11712
Datum upisa : 29.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Vestac -The Witcher series - Andzej Sapkovski - Page 14 Empty Re: Vestac -The Witcher series - Andzej Sapkovski

Počalji od Witcher Sre 28 Jan 2015, 13:39

Ne bih se slozio da je Geralt (ostali vesci da) obican placenik. Ipak je tu Sudbina umesala prste.
Witcher
Witcher
Zaštitnik Severa
Zaštitnik Severa

Broj poruka : 4075
Godina : 28
Raspoloženje : i'm a diamond that is tired
Reputacija : 251
Points : 4533
Datum upisa : 15.07.2010

Nazad na vrh Ići dole

Vestac -The Witcher series - Andzej Sapkovski - Page 14 Empty Re: Vestac -The Witcher series - Andzej Sapkovski

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 14 od 17 Prethodni  1 ... 8 ... 13, 14, 15, 16, 17  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu